19 Март, 2026

Политбюро на БКП: Органите на ДС трябва да са безпределно верни на партията

Политбюро на БКП: Органите на ДС трябва да са безпределно верни на партията

Това послание съдържа строго поверително окръжно на министър Цанков до началниците на окръжните управления на МВР-ДС

Призванието на органите на Държавна сигурност е да бъдат безпределно верни и предани на партията и правителството, да нямат за себе си други интереси и други заповеди, освен интересите и заповедите на ЦК на БКП и народното правителство.

Тази безапелационна заповед е дало Политбюро на ЦК на БКП на своя репресивен апарат през 1953 г., а нареждането е набивано в главите на ръководните кадри на МВР-ДС чрез отделно строго поверително окръжно на тогавашния министър на вътрешните работи ген. Георги Цанков.

Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува. Той представлява строго поверително окръжно на министър Цанков до началниците на окръжните управления на МВР-ДС, началниците на управления и самостоятелни отдели, до Софийско градско управление на МВР-ДС, до началниците на войските при МВР-ДС и до директора на народната милиция.

В него наред с похвалите за успешното укрепване на органите на ДС като „верен отряд на БКП“ под нейното ръководство, са отправени и редица критики към репресивния апарат.

Сред тези критики са „недостатъци в разузнавателната и контра разузнавателната работа“, в „охраната на границата“.

Подчертано е, че „незадоволителното е състоянието на дисциплината, на служебната подготовка, на политическото и общо културно равнище на служителите в МВР“.

Набелязани са редица мерки, които „решително трябва да подобрят работата“.

Интересното е, че министърът забранява да се правят преписи на въпросното окръжно, а то да бъде отпечатано само в два екземпляра и посочва реда, по който ръководните кадри трябва да се запознаят с него.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност – структура и основни документи”, издание на Комисията по досиетата, 2010 година.

DS-PB-1953_001.jpg

DS-PB-1953_002.jpg

DS-PB-1953_003.jpg

DS-PB-1953_004.jpg

DS-PB-1953_005.jpg

DS-PB-1953_006.jpg

DS-PB-1953_007.jpg

DS-PB-1953_008.jpg

DS-PB-1953_010.jpg

DS-PB-1953_011.jpg

DS-PB-1953_012.jpg

Сподели:

Коментари (0)

Румен Христов: ГЕРБ–СДС не се отказват от битката за първото място

Румен Христов: ГЕРБ–СДС не се отказват от битката за първото място

„Времето в политиката е много важно. Остава един месец. Всичко може да се случи“, отбеляза той

България получава от ЕС 437 млн. евро за изпълнена реформа по Плана за възстановяване

България получава от ЕС 437 млн. евро за изпълнена реформа по Плана за възстановяване

"След продължили повече от 20 години опити за създаване на закон, регламентиращ лобизма в България, днес Народното събрание прие такъв"

Рая Назарян закри последното редовно заседание на 51-ото НС, започва изборната кампания

Рая Назарян закри последното редовно заседание на 51-ото НС, започва изборната кампания

Има възможност за свикване на извънредни заседания по време на ваканцията - в извънредни случаи, както и с подписите на 1/5 от народните представители