Наблюдатели определят инициативата като част от по-широката битка за разширяване на президентските правомощия в рамките на полската политическа система
Полският президент Карол Навроцки инициира процес за потенциална ревизия и изработване на нова конституция, като назначи специален съвет, който да подготви предложения за промени в основния закон на страната. Решението беше обявено на 3 май – дата, която съвпада символично с Деня на конституцията на Полша.
В състава на новия съвет са включени редица фигури, свързани с национал-консервативната партия Право и справедливост, която традиционно подкрепя президента. Макар всички парламентарни групи да са поканени да участват в процеса, към момента няма яснота дали опозицията ще се включи.
Идеята за конституционни промени беше анонсирана от Навроцки още на 1 май и веднага предизвика остра реакция от премиера Доналд Туск. Той критикува инициативата в социалните мрежи, като заяви, че преди да се обсъжда нов основен закон, е необходимо първо да се спазва действащата конституция.
В Полша президентът има право да предлага конституционни промени, но те изискват изключително високо парламентарно одобрение – мнозинство от две трети в долната камара и абсолютно мнозинство в Сената. И двете камари в момента са контролирани от проевропейската управляваща коалиция, ръководена от Туск, което значително ограничава шансовете за приемане на президентските инициативи.
Опозиционната партия PiS, която подкрепя Навроцки, не разполага с достатъчна парламентарна тежест, за да прокара сама подобни промени. Това превръща инициативата по-скоро в политически сигнал, отколкото в непосредствен законодателен процес.
Политическото напрежение между президента и правителството ескалира от месеци, като Навроцки се позиционира като по-националистически и по-критично настроен към проевропейския курс на кабинета. Наблюдатели определят инициативата като част от по-широката битка за разширяване на президентските правомощия в рамките на полската политическа система.
Съветът за конституционна реформа ще работи в рамките на мандата на президента, който изтича през 2030 г., и може да представи алтернативен проект за нов основен закон, макар реализацията му да зависи изцяло от парламентарното мнозинство.
Още от Свят
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“
"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация
Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната
Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.
Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ
Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.