23 Декември, 2025

Politico: Русия опитва да сблъска челно Киев и Вашингтон, иска "главата" на Зеленски

Politico: Русия опитва да сблъска челно Киев и Вашингтон, иска "главата" на Зеленски

Колаж: faktor.bg

"Тръмп и Путин изглежда са съгласни по въпроса, че искат украинският президент да подаде оставка, а това е обезпокоително “, казва бивш министър


В администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп настояват Украйна да проведе президентски избори до края на 2025 г. Тази идея беше подкрепена и от Кремъл, което може да представлява опит на Русия да „сблъска челно“ Киев и Вашингтон, съобщава Politico.

Изявлението на специалния представител на президента на САЩ за Украйна и Русия Кийт Келог, че Киев трябва да проведе президентски избори въпреки войната с РФ, беше посрещнато с безпокойство от украинските власти. В Украйна смятат, че това може да застраши единството на страната и да отвори нови пътища за разпространение на руското влияние.

Изданието припомня, че руският диктатор Владимир Путин многократно е заявявал, че не признава легитимността на украинския президент Володимир Зеленски. Също така прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков твърди, че мандатът на Зеленски като президент уж е изтекъл.

Бивш украински министър, пожелал анонимност, заяви пред журналисти, че съвпадението на позициите на САЩ и Русия относно провеждането на избори в Украйна поражда тревога в Киев.

„Виждам това като първо доказателство, че Тръмп и Путин са съгласни, че искат Зеленски да подаде оставка“, каза той.

Изданието подчертава, че Москва така и не обясни как точно провеждането на избори в Украйна ще повлияе на мирните преговори. Келог също не даде яснота относно последователността между изборите и прекратяването на военните действия.

Reuters съобщи, че Келог и други служители на Белия дом искат да подтикнат Украйна към президентски избори като част от началния етап на примирието. Специалният пратеник на Тръмп се смята за привърженик на справедливо мирно споразумение за Украйна. Той е призовавал САЩ да продължат да изпращат военна помощ и е подкрепял предоставянето на гаранции за сигурност на Киев.

Въпреки това, Украйна в момента не може законно да проведе избори, отбелязва изданието. Според Конституцията избори не могат да се провеждат, докато в страната е в сила военно положение.

Сподели:

Коментари (0)

Politico: Съдбата на Украйна виси на косъм, но не заради Европа...

Politico: Съдбата на Украйна виси на косъм, но не заради Европа...

Според изданието, европейските лидери са шокирани от новия световен ред на американския президент и все по-очевидната враждебност към Европа

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

Според колумнист на изданието Джон Р. Болтън, предвид слабостта на Европа, не е изненадващо, че Путин вярва, че времето е на негова страна

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

По думите на македонския президент ЕС претендира да е геополитически съюз, а в същото време държи държавите от Западните Балкани в геополитически вакуум