10 Май, 2026

Politico: Зеленски взриви Европа - Киев вече не моли, а поставя ултиматуми

Politico: Зеленски взриви Европа - Киев вече не моли, а поставя ултиматуми

снимка: БГНЕС

В Европа нараства недоволството, че украинският президент забележимо е променил тона си в общуването със съюзниците

През 2026 г. президентът Володимир Зеленски , вдъхновен от подновеното доверие в устойчивостта на Украйна, забележимо премина към по-суров и авторитарен тон в отношенията си със съюзниците заради тяхната плахост, дразнейки европейските лидери, пише Politico .

Изданието припомни, че през април германският канцлер Фридрих Мерц публично нарече предложения от украинския лидер строг график за присъединяване на Украйна към Европейския съюз „нереалистичен“.

„Зеленски имаше идеята да се присъедини към ЕС на 1 януари 2027 г. Това няма да проработи. Дори 1 януари 2028 г. е нереалистичен“, каза Мерц.

Германският канцлер заяви също, че Украйна може да се присъедини към Европейския съюз едва след края на войната. Той също така намекна, че пътят към членство в ЕС вероятно ще включва отстъпване на територия от Русия, което противоречи на общоевропейския консенсус, че съюзниците не трябва да диктуват мирни условия на Украйна.

„В момента отношенията между Киев и Брюксел са в напрегнато състояние и вероятно са достигнали най-ниската си точка от войната насам“, каза бивш висш украински служител пред репортери.

Изданието добавя още, че на неформална среща на върха на ЕС в Кипър през април Зеленски е бил подложен на остри критики от други европейски лидери заради очакванията си за членство на Украйна в блока и отхвърлянето на постепенното членство, разпределено в продължение на много години. Според украинския президент символичното членство не е достатъчно.

„Зеленски, в частност, и не само той, но и много други украинци, искрено вярват, че се борят не само за Украйна, но и за цяла Европа и Запада... Той е твърдо убеден, че Европа има дълг към Украйна. Това се отразява на мисленето и реториката му. Но той не отчита, че не всички европейци го виждат по един и същи начин“, каза експерт по външна политика от Републиканската партия на САЩ в разговор с журналисти.

Също на Световния икономически форум в Давос през февруари Зеленски смъмри европейските лидери, че не правят достатъчно, за да помогнат на Украйна, както и за собствената си отбрана, което само засили недоволството сред европейските лидери.

„Що се отнася до американците, Зеленски е почти готов да се отрече от тях и вече е близо до това да заяви: „Приключихме с администрацията на Тръмп“. Стига да продават ракети „Пейтриът“ на германците, за да могат да ни ги предадат, всичко е наред. Но нараства разочарованието от европейците, защото ние се борим за Европа, правим това за европейците и за да станем част от Европа, а европейците все още не могат да се споразумеят помежду си“, каза бившият съветник на Зеленски пред репортери.

Сподели:

Коментари (0)

Арестуваха италиански посланик, уреждал с фалшиви визи руснаци

Арестуваха италиански посланик, уреждал с фалшиви визи руснаци

В схемата са участвали бившият италиански посланик в Узбекистан Пиергабриеле Пападия Де Ботини и негова руска съратничка на име Татяна Тараканова, която е бивша служителка на Италианската държавна агенция за туризма

Светило на световната генетика издъхна на пределна възраст

Светило на световната генетика издъхна на пределна възраст

Пиер Шамбон е френски молекулярен биолог, с огромен авторитет и влияние в областта на генетичните изследвания по цял свят

Лидерски сблъсък заради визитата на Фицо за 9-ти май в Москва

Лидерски сблъсък заради визитата на Фицо за 9-ти май в Москва

Словашкия президент е единственият европейски лидер, който пристигна на 9-ти май  в Русия, и бе приет официално от Владимир Путин в Кремъл, което силно разгневи германския канцлер