5 Декември, 2025

​Путин е в циничен съюз с арабския тероризъм, търси врага в Запада

​Путин е в циничен съюз с арабския тероризъм, търси врага в Запада

В Кремъл, на Лубянка и в "аквариума" седи ново поколение, изживяващо своята носталгия по СССР и КГБ,казва пред Радио „Свобода“ Сергей Жирнов*


Днешните терористи са не само наследници на своите предшественици, които бяха създадени, подбрани, възпитани, въоръжени и тренирани в съветските спецлагери, но и тяхно специфично „прераждане“.

Така, както путиновите спецслужби са реинкарнация на КГБ, КПСС и СССР. Старците почти всички поизмряха, но носталгията остана.

СССР беше свръхдържава, защото предлагаше на света глобален модел. Проблемът на днешната путинова Русия е, че тя няма модел, дори и за своите граждани. А какво остава за света?

В арабския тероризъм дойде съвсем друго поколение. Те вече

не си играят на комунизъм и революция,

и даже не се преструват, че играят нашата игра. Те си имат свои игри и правила.

На ИД не са и нужни нашите пари. Арабите глобално имат много повече пари отколкото Русия. Те са заети със своите глобални стратегии за радикален ислям, така както те го разбират. И със своите, чисто вътрешно-религиозни проблеми (сунити срещу шиити с нефтогазови вариации).

Но...ние имаме общи „врагове“ САЩ и Запада. И Путин се опитва да играе с тази карта.

Путиновият съюз със съвременния арабски тероризъм е скрепен с цинизъм и търсене на общи врагове на Запад.

А в Кремъл, на Лубянка и в "аквариума" седи ново поколение, изживяващо своята носталгия по съветското време и не разбиращо, колко радикално се е променило всичко в света, в геополитическите пластове: Египет предаде СССР, слабият Асад-син дойде на мястото на силния си баща, загинаха старият Иран на Хюсейн и Либия на Кадафи– все наши бивши феодални владения.

Затова сега Путин не може да им предложи много. Но се нуждае от тероризма като фактор за международно напрежение. Затова съм сигурен, че путиновият режим има силни нелегални връзки на оперативно ниво (СВР, ГРУ, ФСС) и, че имаме свои канали с внедрена агентура – Чечня, Татарстан и други ислямски автономни републики.

Путин се опитва да манипулира всичко това, за да оказва 

натиск върху, Запада и нефтените шейхове,

 които са нашите врагове и конкуренти, на принципа: колкото по-силно размътим водата в арабския свят, толкова по-лесно ще водим преговори със Запада от позиция на силата.

На Путин му се удава доста добре да манипулира не глобалния тероризъм, както беше при Андропов, а отделни групировки и дори да провежда операции под тяхното знаме. Всеки път, когато акциите му пред цивилизованите държави паднат, по странен начин се активизира терористичната дейност против Запад, и тласка Путин в прегръдките му.

Схемата е безобразно проста, но сработи и с Буш-младши, а сега с Оланд и с Обама.

*Сергей Жирнов, бивш офицер от КГБ и Службата за вътрешно разузнаване, емигрант, живеещ в Париж.

Сподели:

Коментари (0)

Русия между рецесия и ресурсна експанзия: Как Кремъл изгражда нов модел за финансиране на войната

Русия между рецесия и ресурсна експанзия: Как Кремъл изгражда нов модел за финансиране на войната

Заради стагнацията в руската икономика, Москва компенсира вътрешната рецесия чрез мрежа от непрозрачни ресурси, наемнически структури и алтернативни финансови канали

Лимитът на груби стратегически грешки в Украйна е изчерпан

Лимитът на груби стратегически грешки в Украйна е изчерпан

В никакъв случай не трябва обществото на Украйна да се връзва на мита за толкова, виждате ли, важните президентски избори сега! 

Някой нещо не е разбрал

Някой нещо не е разбрал

Реставрация на завладяната държава няма да има, ако, разбира се, българското гражданско общество, което на първи декември заяви себе си и потвърди своята решимост