Крисп е от първата жена на Константин - Минервина. Получава християнско образование заедно с другите синове на императора. Постига успехи във войната с франки (320) и алемани(322). През 324 постигнал забележителна морска победа над Лициний в Хелеспонт и Босфора.
Бляскавата му кариера на престолонаследник била прекъсната по странен и подтискащ начин. Убит е по нареждане на Константин, заради съмнения, че прелюбодейства с мащехата си Фаустина.
Комунизмът профанизира историческото чувство на българина. 23 години неясни сили пазят като някаква извънземна светиня паметника на Съветската армия в столицата, а забравяме, че преди червения ботуш цезар и император са се разхождали по античните улици на Сердика и са наблюдавали битките в уникалния Сердикийски амфитеатър. Но гостите на българската столица по никакъв начин не могат да разберат това и си заминават с предубедеността, че са били в страна на тъмни и неясни балкански субекти.
Далеч не става дума да се пишем за знатни римляни, но колкото можем да се гордеем с културата на траките, толкова имаме право да се хвалим, че сме били част от империята на цезарите. Това не ни прави по-малко българи, но ще ни превърне в по-достойни европейци.


Коментари (0)