28 Декември, 2025

Политолог: Очаквам Слави Трифонов да върне мандата още при връчването му

Политолог: Очаквам Слави Трифонов да върне мандата още при връчването му

Слави Трифонов

Най-вероятната хипотеза за мен са предсрочни избори, смята Теодор Славев

„Това, което предизвиква вниманието, е мълчанието на партията на Слави Трифонов, защото от „Има такъв народ“ зависи дали ще има предсрочни избори, или ще се състави някаква дори и временна формация“. Така  коментира ситуацията след изборите на 4 април политологът Теодор Славев в ефира на БНР.

По думите му при условие, че никой не иска да подкрепи правителство с мандата на ГЕРБ-СДС, президентът Радев ще я връчи на втората политическа сила. Неговото лично усещане е, че Слави Трифонов ще върне мандата още същия ден, защото такива са декларативните нагласи към момента. Те казват, че не искат да управляват с нито една от партиите на статуквото, аргументира се Славев.

Според него проблемът на формацията около Мая Манолова и Николай Хаджигенов е, че те имат прекалено малко гласове. Те не са фактор, който да бъде интересен, който да решава някой от сегашните проблеми за сформиране на кабинет.

"И в тази рулетка се отива вече към третия, където президентът може да избере на кого да даде мандата. Мен ако питате, логиката сочи, той да го даде на БСП, на тези, които го издигнаха и от там нататък да видим дали БСП ще направи опит за проучвателен мандат с подкрепата на всички други. Виждате, че ГЕРБ каза, че ще подкрепят всеки кабинет, без да участват във властта – не само на Слави Трифонов, защото ГЕРБ се притесняват от служебно правителство, посочи политологът.

Засега, според Славев, най-вероятната хипотеза е да се върви към предсрочни избори със служебен кабинет на Румен Радев, като най-заинтересовани от тях са ГЕРБ и ДПС.

Сподели:

Коментари (0)

Времето на 28 декември: Ще духа силен и бурен запад-северозападен вятър

Времето на 28 декември: Ще духа силен и бурен запад-северозападен вятър

Над планините облачността ще бъде променлива, по-често значителна. Главно в Стара планина ще има превалявания от сняг

 Иво Папазов: Мария Карафизиева – моята съпруга и голяма тракийска певица – ни напусна

Иво Папазов: Мария Карафизиева – моята съпруга и голяма тракийска певица – ни напусна

"Моля ви да уважите тишината и скръбта на семейството ни в този тежък момент. Поклон пред светлата ѝ памет", написа още той

Васил Терзиев: Осигурихме чистотата в 9 района без компромис с обществения интерес

Васил Терзиев: Осигурихме чистотата в 9 района без компромис с обществения интерес

Нашият подход е прагматичен – гледаме ресурс, гледаме риск, гледаме резултат.