16 Април, 2026

Политолог: Наличието на много центрове на власт в кабинета "Петков" ще му гарантира по-дълъг живот

Политолог: Наличието на много центрове на власт в кабинета "Петков" ще му гарантира по-дълъг живот

Време е президентът да се оттегли от влиянието си в правителството, смята Калоян Велчев

"В коалицията на кабинета "Борисов 3" имаше отчетлива доминация на ГЕРБ, което стимулираше управление на премиера Бойко Борисов. В новата ситуация ще имаме управление на министрите, защото коалицията е по-пъстра и за премиера Кирил Петков ще му е много по-трудно да държи министрите си отговорни и да им налага политики. Ще имаме много центрове на власт, по-сложни ще са балансите и по-динамично ще е коалиционното управление, но това може да му гарантира не нестабилност, а по-дълъг живот".

Този коментар направи пред БНР политологът Калоян Велчев. Той подчерта, че кабинетът "Петков" няма коалиционен съвет и не е ясно как лидерите ще се съгласуват и координират.

"Кой ще взема окончателното решение - очаква се да е Министерски съвет, но той ще има нужда от парламентарните групи на партиите. Ако те са в неведение за това какво се случва - може да не дадат подкрепата си, а от това ще има загуби и за политиците, и за обществото".

Според политолога е време президентът да се оттегли от влиянието си в правителството.

"Той изигра своята роля. Цялата година на политическа криза го превърна в център на политическия процес за едно дълго време. Той извлече своите позитиви от това и стигна своя апогей. Оттук нататък, ако продължава да се меси във всекидневната политика и в оперативните решения на новото правителство, той ще трупа негативи от това".

По думите на Калоян Велчев много положителен знак ще е, ако се изведе една обща национална кауза, която да обедини не е само партиите в коалицията, а цялото общество.
Сподели:

Коментари (0)

Повече слънце днес и пролетни температури

Повече слънце днес и пролетни температури

След събота прогнозата е за променливо времето, с повече облаци и дъждове

Западни медии: Радев може да е дестабилизиращ фактор за ЕС и НАТО. България не отива на нормални избори

Западни медии: Радев може да е дестабилизиращ фактор за ЕС и НАТО. България не отива на нормални избори

„Политико“ припомня позициите му, че Украйна е „обречена“ във войната с Русия и че нарастването на военната помощ от ЕС не предлага изход, а задълбочава конфликта. „Прокремълските симпати

Премиерът: Борбата за честни избори не е работа на една институция, това е отборна игра

Премиерът: Борбата за честни избори не е работа на една институция, това е отборна игра

"Първата стъпка е на гражданите – те подават сигнали, отказват да бъдат част от порочни схеми. Втората стъпка е на МВР, което разследва, събира доказателства и задържа нарушителите", посочи той