22 Март, 2026

Политолог: Напрежението между Радев и кабинета е заради конфликта му с БСП

Политолог: Напрежението между Радев и кабинета е заради конфликта му с БСП

Георги Киряков

Георги Киряков е категоричен, че войната между президента и "столетницата" има продължение

"Президентът Румен Радев се опитва да вкара някакво напрежение в управлението на страната. Опитва се да лобира за определен тип политики, които трябва правителството да предприеме спрямо определени отрасли". 

Това каза пред БНР политологът Георги Киряков. Според него критиките на Радев към управляващите не са въпрос на загуба на търпение, защото той има пред себе си 5-годишен мандат, а по-скоро с тези действия той цели натрупване на политически дивиденти. "Не е добронамерен разговорът на (Румен Радев - Кирил Петков) на фона на атаките, които идват от ГЕРБ и от ДПС. По-логично е президентството и Министерският съвет да действат в синхрон в такава трудна ситуация, а не от президента, който има много малко правомощия, свързани с оперативното управление на страната, да се чуват такива остри критики и такъв опит за вкарване на напрежение в управляващото мнозинство. Радев има някакви основания и те са свързани вероятно с неговите конфликти с БСП и с факта, че БСП управлява икономическото министерство. Възможно е това да е част от продължаващия конфликт между президента и партията, която го излъчи за първия му мандат и го подкрепи за втория", коментира още политологът.

По думите на Киряков голяма част от проблемите в страната идват от "корупцията, заложена от предишните управляващи": "Тази корупция трябва да се пребори през реформа на съдебната система и в частност на прокуратурата. Само че това е дългосрочна цел. Управляващите не могат да се справят с ежедневните оперативни задачи по преодоляване на множеството кризи, пред които са изправени българските граждани и държавата като цяло. Същевременно търсят решението на много по-дългосрочен проблем, който обаче, ако те не го решат, не могат да решават и тези краткосрочни проблеми, които са пред всеки един от нас".

Георги Киряков подчерта, че за анализаторите на българския политически живот са много притеснителни персоналните смени, които се правят в министерства и държавни агенции: "Виждаме едно кадруване, което влиза в конфликт с интереси на хора, които подкрепят президента и президентството. Така стигаме до ситуация, в която управляващите, на базата на коалиционното споразумение, са си разпределили административните територии и назначават на принципа "както ми хрумне". В случая - на Кирил Петков му е хрумнало, че ще докарва от чужбина управител на БНБ, главен прокурор, прокурори, хора за службите. И това е концепция, която той си представя, че е нормална. Това е обида за всички хора, които са останали тук, които са се подготвили и имат експертизата и уменията да свършат тази работа, за която той им каза директно, че не стават за тази работа, щом са живели в България, а само хора, които са учил и работили в чужбина - стават за тази работа. Тази концепция е трудно да бъде преглътната от хората, които живеят тук". 
Сподели:

Коментари (0)

МВР и МЗХ се натъкнаха на склад в Хасково със стотици тонове храна с неясен произход

МВР и МЗХ се натъкнаха на склад в Хасково със стотици тонове храна с неясен произход

"Продуктите не са били съхранявани при нормални условия и вероятно са били връщани от магазини",заяви служебният министър Иван Христанов

Николай Нанков: МРРБ иска да превърне темата за общинските проекти в предизборно оръжие

Николай Нанков: МРРБ иска да превърне темата за общинските проекти в предизборно оръжие

Картите, които МРРБ пуска, не са коректни - когато обявяваш процент на изпълнение община по община, трябва да го съотнесеш към общия й лимит, иначе изкривяваш картината, посочва политикът от ГЕРБ

Лидерът на “СИЯНИЕ” Николай Попов с първа предизборна среща 

Лидерът на “СИЯНИЕ” Николай Попов с първа предизборна среща 

Мъчителите на животни са потенциални и бъдещи мъчители и убийци на хора, предупреждава  политикът от най-нестандартната предизборна коалиция