"БСП за България" залага на народен вариант на неодобрение и на антиевропейско говорене, казва Димитър Аврамов
В предизборните програми на част от партиите се наблюдава опасен стремеж към радикална промяна, което означава антиевропейско статукво в България. Това каза за„Фокус“ политологът Димитър Аврамов. По думите му антиевропейското статукво означава излизане на страната от настоящата орбита на развитие на европейското членство и на участие в общия пазар, от която България получава европейска солидарност и финансово подпомагане. „Тази настояща орбита дава възможност на всеки българин да се развива в индивидуален план и да направи избор дали да живее в България, Германия, Италия, Франция или която и да е друга европейска страна. Правото на личен избор е достижение на българската демокрация“, коментира Димитър Аврамов.
По отношение на предизборната кампания, която вече започна, политологът каза, че опозицията в лицето на "БСП за България" залага на народен вариант на неодобрение и на антиевропейско говорене, като се дават за пример международни и несвързани с България събития – Брекзит, победата на Тръмп в Америка и увеличаването на доверието към ксенофобските партии в Европа. „Опозицията в лицето на БСП се опитва да говори за това, че е необходима промяна, която била започнала в Европейския съюз и в света, че едва ли не тя се е случила у нас на президентските избори с победата на Румен Радев и че предстоящите избори са някакъв трети тур на президентските през ноември. Опозицията се опитва да работи против сегашната позиция на България в ЕС чрез изборна кампания, която да дава алтернативен курс на развитие на страната, търси антиевропейско мнозинство“, посочи Димитър Аврамов. Според политологът ГЕРБ води рационална кампания с бюджетирани приоритети, които изглеждат изпълними в следващите четири години. „От друга страна, от БСП залагат на една по-социалистическа кампания, което е разбираемо – все пак такава е партията. Тя вижда ролята на държавата по-засилена, търси подход на по-голямо преразпределение, включително и чрез плахите предизборни обещания за вдигане на данъците на хората с доходи над 10 000 лева“, коментира политологът.
Във връзка с преминаването на знакови политици в различни партийни централи, Димитър Аврамов каза, че в политиката винаги има лична перспектива и много често тя не е подчинена на никакви етични стандарти и рационални поведенчески модели, които да могат да се обяснят. „Преминаването на Слави Бинев от „Атака“ в ДПС не може да бъде обяснено по никакъв начин с категориите на политическия анализ. Това е някакъв личен избор, който ДПС е приел. Такива неща има, винаги са се случвали, но те са дефекти на общия фон“, смята Аврамов.