6 Април, 2026

Турция: "Св. София" остава под егидата на държавата

Турция: "Св. София" остава под егидата на държавата

Турският министърът на културата днес е подписал с Дианета споразумение за управлението на историческата сграда

Истанбулската джамия "Света София" остава под държавна егида, предаде ТАСС.

Турският министърът на културата Нури Ерсой днес е подписал с ръководителя на Дирекцията по религиозни въпроси (Дианет) Али Ербаш споразумение за управлението на историческата сграда.

"Джамията остава под егидата на Република Турция, защото зданието е обект на културното и историческото наследство. Входът в храма ще бъде безплатен и за гражданите на нашата страна, и за чуждестранни туристи", е казал Ерсой.

Ербаш от своя страна е посочил, че "Света София" е принадлежала на цялото човечество. Той също е изразил надеждата си, че храмът ще бъде посещаван от милиони хора от всички краища на света.

Турският президент Реджеп Ердоган на 10 юли 2020 г. е подписал указ за превръщането на сградата в мюсюлмански молитвен дом и предаването на музея на Дианета.

"Света София" е била изградена като черква през 537 г. по време на византийския император Юстиниан I. Тази сграда е била християнски храм в продължение на 916 години. Тя е била преустроена в джамия след като османският султан Мехмед II е превзел Константинопол на 29 май 1453 г.

"Света София" е започнала да функционира като музей с указ на първия президент на Турция Мустафа Кемал Ататюрк (1923 – 1938 г.).
Сподели:

Коментари (0)

Гърция купува ракетни системи PULS от Израел - за 690 млн. евро

Гърция купува ракетни системи PULS от Израел - за 690 млн. евро

През 2024 г. Атина обяви план за инвестиции в размер на 26 млрд. евро до 2036 г. за модернизация на въоръжените сили

Интернет затъмнението в Иран е най-дългото по рода си - вече 38 дни под 1% от хората имат достъп

Интернет затъмнението в Иран е най-дългото по рода си - вече 38 дни под 1% от хората имат достъп

От началото на годината правителството на САЩ тайно доставя конзоли за интернет връзка на “Старлинк” в Иран, но управляващите твърдят, че са конфискували голяма част от устройствата

Нетаняху уволни началника на канцеларията си - след поредица от скандални изказвания

Нетаняху уволни началника на канцеларията си - след поредица от скандални изказвания

Зив Агмон се замеси в скандал с расистки изказвания срещу евреи от марокански произход, които той нарече "бабуини