В началото на месец май Варшава подписа и споразумение за заем с Европейската комисия за модернизация на армията и отбранителната индустрия, по което ще получи близо 44 милиарда евро
Полша и Великобритания ще подпишат утре в Лондон договор за партньорство в сферата на сигурността и отбраната. Това съобщи полският премиер Доналд Туск.
„Това е исторически момент, защото след подписването на договор с Франция в Нанси, Полша утре ще подпише подобен договор и с Великобритания“, заяви Туск пред журналисти във Варшава.
Документът, който полският премиер ще подпише заедно с британския си колега Киър Стармър, ще обхваща сътрудничество не само в областта на сигурността и отбраната, но и в здравната сигурност и киберсигурността.
Според информация от полското правителство договорът предвижда съвместни военни учения и обмен на информация.
Полша, която е член на ЕС и НАТО, има източна граница с Русия, Беларус и Украйна, което означава, че „нестабилността“ се е превърнала в трайна част от реалността на страната „не за месец, а за години“, обясни Туск, цитиран от АФП.
По думите му именно това налага сключването на подобни споразумения с държави като Великобритания и Франция, поддържането на съюза със Съединените щати, както и подготвяния договор с Германия.
„Всичко това трябва да ни гарантира пълна сигурност“, подчерта полският премиер.
Като най-голямата държава на източния фланг на НАТО, Полша е и страната в Алианса, която отделя най-голям дял от своя БВП за отбрана - над 4,8% през тази година.
В началото на месец май Варшава подписа и споразумение за заем с Европейската комисия за модернизация на армията и отбранителната индустрия, по което ще получи близо 44 милиарда евро.
Преди година Полша и Франция подписаха в Нанси договор за приятелство и засилено сътрудничество, който включва клауза за взаимна отбрана и помощ - привилегия, запазена за най-близките съюзници на Франция. /БГНЕС
Още от Свят
Китай изстреля междуконтинентална ракета над Тихия океан - от подводница
Боеприпасът се е приземил в точно определените води, твърдят китайските военни
Най-малко 10 души са убити при руската атака срещу Киев и региона, ранените са десетки - включително деца
Информацията не е окончателна, тъй като спасително-издирвателните действия продължават
5000 души са евакуирани в Южна Франция заради голям горски пожар
1650 хектара вече са опустошени от пламъците