24 Февруари, 2026

Борис Писториус: Германия има нужда от значително по-голяма армия

Борис Писториус: Германия има нужда от значително по-голяма армия

Борис Писториус

Трябва да бъдат осигурени 25 000 допълнителни войници в близките няколко години

Германският военен министър Борис Писториус заяви, че страната има нужда от значително по-голяма армия, за да отговори на съвременните предизвикателства, предаде БНР. Писториус влезе в открита дискусия с финансовия министър Кристиан Линднер за отпускането на повече средства за Бундесвера.

В рамките на няколко години германската армия ще трябва да осигури 25 000 допълнителни войници. В сравнение с Русия това е незначителен брой, тъй като Путин планира армия от 1,5 милиона войници. Но за Германия това ще бъде огромно предизвикателство.

В момента страната дори не успява да изпълни настоящата си цел за личния състав, призна Писториус.

Въпреки това федералният канцлер Олаф Шолц и партиите от управляващата коалиция отклониха предложенията на Писториус за нова задължителна военна служба, защото според тях няма нужда от нея.

Бюджетът за отбрана беше замразен на 50 млрд. евро, въпреки че правителството иска да похарчи повече пари през следващата година, отколкото когато и да било преди. Например, 17 милиарда евро ще бъдат дадени само през следващата година, за да се финансира за първи път от основния бюджет таксата EEG (Закон за възобновяемите енергийни източници). Социалният бюджет също не показва признаци на свиване.

Писториус е министър на отбраната от 17 януари 2023 г. От встъпването му в длъжност досега в германски отбранителни компании са направени мащабни поръчки за сухопътните сили на Федералната република, но те далеч не попълват нуждите на армията.

Сподели:

Коментари (0)

Залужни: Няма военна сила в света, която да предотврати войната на Русия срещу Украйна

Залужни: Няма военна сила в света, която да предотврати войната на Русия срещу Украйна

Моделът на водене на война, който включва размяна на човешки животи за тактически успехи, вече не е логичен и достъпен вариант

Фицо „дръпна шалтера“ на Киев: Словакия спря аварийните доставки на ток за Украйна

Фицо „дръпна шалтера“ на Киев: Словакия спря аварийните доставки на ток за Украйна

Освен това словашкият премием отбеляза, че страната може да отиде по-далеч - по-специално, да преразгледа подкрепата си за членството на Украйна в Европейския съюз

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Президентът на Беларус обвини „наследници на нацистите“ в подготовка за атака на Изток и призова за силна армия и национално единство