20 Април, 2026

Полша получава първата партида танкове M1 Abrams, произведени в САЩ

Полша получава първата партида танкове M1 Abrams, произведени в САЩ

Полша получи първата си партида американски танкове M1 „Abrams”, съобщиха местни медии. Партидата включва седем танка и две спомагателни машини, на които ще бъдат обучени полски танкови екипажи, съобщи държавната информационна агенция PAP, като се позова на министъра на отбраната Мариуш Блашчак.

Танковете в по-старата им версия ще бъдат използвани за обучение, което ще започне през август, преди в Полша да пристигнат договорените 250 нови танка, което се очаква да стане в началото на 2023 г., допълва агенцията.

На 5 април страната подписа договор на стойност близо 4,75 млрд. долара за закупуване на 250 танка M1A2 SEP от САЩ след споразумението с Вашингтон от декември 2020 г. за 32 изтребителя F-35.

Също така стана ясно, че Полша се е съгласила да сключи договор със САЩ за закупуване на още 116 употребявани танка M1 Abrams, съобщи анадолската агенция.

Танковете "Ейбрамс" ще действат в близост до източната граница на Полша, "за да възпират агресор", подчерта Блашчак, според ПАП.

През юни Блашчак заяви, че Полша е на път да създаде нови подразделения на сухопътните сили и да закупи модерни оръжия, включително системи за противовъздушна отбрана „Patriot”, изтребители F-35, танкове M1A2 „Abrams” и високомобилни артилерийски ракетни системи (HIMARS) от САЩ, въоръжени дронове „Bayraktar” от Турция и танкове K2 „Black Panther” от Южна Корея. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Франция и Полша създават военен спътник за нуждите на полската армия

Франция и Полша създават военен спътник за нуждите на полската армия

Европа търси алтернативни, местни сателитни услуги, за да се противопостави на глобалните си конкуренти и да намали зависимостта си от системата "Старлинк"

Израелските спецслужби осуетиха план на Техеран за атака срещу петролопровода Баку-Джейхан

Израелските спецслужби осуетиха план на Техеран за атака срещу петролопровода Баку-Джейхан

Иранското външно министерство до момента не е коментирало темата

Путин рязко намали приказките за войната на фона на провала на руското настъпление

Путин рязко намали приказките за войната на фона на провала на руското настъпление

През 2025 година е действал по‑друг начин. От 20 ноември до края на 2025 година руският диктатор е провел най‑малко шест събития с участие на военни