28 Януари, 2026

Полша потвърди за взривовете, обмисля задействане на чл. 4 от договора за НАТО

Полша потвърди за взривовете, обмисля задействане на чл. 4 от договора за НАТО

Страната повишава бойната готовност на някои свои военни подразделения

Полското правителство потвърди, че в Грубешовски окръг на Люблинското воеводство са избухнали взривове, при които са загинали двама души, след като по-рано местните медии съобщиха, че там са паднали две руски ракети. Страната повишава бойната готовност на някои свои военни подразделения и други силови структури.

Това съобщиха на брифинг след проведеното късно тази вечер съвещание на силовия блок на правителството говорителят на кабинета Пьотр Мюлер и шефът на Бюрото за национална сигурност на Полша (BBN) Яцек Севера.

"На територията на Грубешовски окръг е избухнал взрив, което е довело до смъртта на двама граждани на Полша. На мястото сега работят нашите служби, които изясняват какво е станало и ще се занимават с това през цялата нощ докато всичко не бъде изяснено." – заяви Мюлер, цитиран от Укринформ.

"Същевременно говорихме за това дали има основания за задействане на процедура в съответствие с член 4 от Договора за НАТО", подчерта Мюлер.

Напомняме, по силата на чл. 4 страна-членка, която е изложена на заплаха, може да поиска спешни консултации с другите държави от Алианса.

Председателят на BBN Яцек Севера от своя страна посочи, че президентът на Полша Анджей Дуда е разговарял по телефона с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг за възможността да се  приложи чл.  4 за провеждането на консултации с всички страни от Алианса, при които да се изработи обща реакция на съюзниците.

"Провеждаме много интензивни контакти със съюзниците, с ключови съюзници", отбеляза Севера, като уточни, че се водят разговори с американски партньори и че той самият е в постоянна връзка с Джейк Съливан, съветник на американския президент Джо Байдън по националната сигурност.  

"Проведохме няколко разговора за сегашната ситуация", допълни Севера.

Той предупреди, че информацията, която се огласява, ще бъде много ограничена, затова към всяко изявление трябва да се подхожда много внимателно.

Припомняме, по-рано беше съобщено, че източници от американското разузнаване са потвърдили информацията за падане на две руски ракети на полска територия.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп за Минеаполис: Това е печален инцидент - не идвайте на протест с оръжие

Тръмп за Минеаполис: Това е печален инцидент - не идвайте на протест с оръжие

В отговор на репортерски въпрос дали убитият Алекс Прети в Минеаполис е имал държане на "убиец“ Тръмп, заяви - "Не“. "Все пак обаче не бива да носите оръжия, не бива да идвате с оръжие, не бива да правите това, но това е един много печален инцидент.“

Френският премиер оцеля при 2 нови вота на недоверие, гласувани заради бюджета

Френският премиер оцеля при 2 нови вота на недоверие, гласувани заради бюджета

Вотoвете бяха внесени дни, след като Себастиен Льокорню вече се справи с 2 други вота в петък. Те бяха предизвикани от решението му да наложи приходната част на бюджета за 2026 г. без гласуване, с помощта на специална конституционна процедура. 

Киев: Има качествена промяна в руския преговорен екип - край на историческите лекции

Киев: Има качествена промяна в руския преговорен екип - край на историческите лекции

По време на преките преговори през 2025 г. Медински заплашваше Украйна с по-нататъшна териториална окупация и предупреждаваше, че Москва е готова да воюва неограничено във времето, ако Киев отхвърли максималистките искания на Русия