Новите текстове предизвика гнева на милиони поляци и на Европейската комисия.
Новите текстове предизвика гнева на милиони поляци и на Европейската комисия.
Полският президент Анджей Дуда съобщи, че ще наложи вето на спорния закон за съдебната система.
„Не смятам, че този закон ще засили чувството за справедливост”, заяви Дуда в обръщение по националната полска телевизия.
Новите текстове предизвика гнева на милиони поляци, които протестираха в продължение на няколко дни, и критики от Европейската комисия.
Промените дават правомощия на държавния глава и на правителството за намеса в работата на съдебната система и предвиждат председателите на окръжните съдилища да бъдат назначавани от министъра на правосъдието.
Подписът на държавния глава беше последната стъпка, необходима преди промените да влязат в сила.
ЕК заплаши Варшава с тежки санкции и замразяване на правото на глас в Европейския съвет, ако законът бъде приет.
Още от Свят
Финландският парламент премахна забраната за ядрени оръжия
„С това предложение укрепваме отбраната на Финландия и даваме възможност за пълноценно използване на ядреното възпиращо средство на НАТО"
Михаил Фьодоров: Украйна ще превърне Крим в остров
Министърът смята, че решението от първите месеци на 2026 г. за закупуване на дронове от типа Middle Strike е било правилно.
Тръмп: Искам Израел да прояви разум
Той отбеляза също, че Израел трябва да може да се защитава