18 Януари, 2026

Полша: Всякакви дискусии за гаранции за сигурност на Русия ще са стратегическа грешка

Полша: Всякакви дискусии за гаранции за сигурност на Русия ще са стратегическа грешка

ЕС не трябва да допуска да бъде въвлечен в дискусия, с аргументи Унгария да се откаже от свои територии

Полските власти смятат за стратегическа грешка провеждането на каквито и да е дискусии за предоставяне на гаранции за сигурност на Русия. Това заяви в понеделник заместник-министърът на външните работи на Полша Павел Яблонски при пристигането си на заседание на Съвета на ЕС на ниво външни министри, предават руски медии.

Според него по време на дискусията на 12 декември "ще бъде изключително важно да се оцени ситуацията и действията на целия ЕС и НАТО", цитира думите му "Фокус".

"Изключително важно е да не се оставяте да бъдете въвлечени по никакъв начин в аргументи, че Украйна уж трябва да се откаже от някаква част от територията си или че Русия има право да очаква гаранции за сигурност от всеки. Дискусии от този тип са стратегическа грешка", вярва Яблонски.

Според представителя на полското външно министерство "днес не Русия има нужда от гаранции за сигурност, а Европа има нужда от гаранции за сигурност от Русия. Днес ще говорим много за това", добави той.

По-рано френският президент Еманюел Макрон в интервю за телевизионния канал TF1 след посещението си в Съединените щати заяви, че бъдещата архитектура на европейската сигурност трябва да осигури гаранции за Русия. Според него този въпрос ще бъде част от дискусиите за мир, така че трябва да се помисли как Франция и ЕС могат да защитят своите съюзници и в същото време да осигурят на Русия гаранции за сигурност в момента, когато се върнат на масата за преговори . В същото време Макрон подчерта, че не вижда военни варианти за разрешаване на украинския конфликт и каза, че единственият изход от тази ситуация е чрез преговори.
Сподели:

Коментари (0)

Португалия гласува за президент - в оспорвана изборна битка

Португалия гласува за президент - в оспорвана изборна битка

Крайнодесният Андре Вентура, кандидатът на социалистите Антонио Жозе Сегуро и либералният евродепутат Жоао Котрим Фигейредо претендират за класиране на балотажа. Сред рекордните 11 кандидати още двама също имат шансове да отидат на втори тур.

Докладчикът на ЕП към Вучич: ЕС не е "шведска маса", от която да вземеш каквото искаш и да си тръгнеш

Докладчикът на ЕП към Вучич: ЕС не е "шведска маса", от която да вземеш каквото искаш и да си тръгнеш

"Сърбия е в застой от четири години, защото не е успяла да отвори нито една нова преговорна глава."

Лидерът на демократите в Сената на САЩ иска да блокира президентските мита срещу европейците заради Гренландия

Лидерът на демократите в Сената на САЩ иска да блокира президентските мита срещу европейците заради Гренландия

"Невероятно е как той иска да умножи по две ефекта от тази глупост, като наложи мита на най-близките ни съюзници в името на нереалистичния си поход за завладяване на Гренландия."