20 Декември, 2025

Полското МВнР уволни всички кадри на Московския институт по международни отношение

Полското МВнР уволни всички кадри на Московския институт по международни отношение

Збигнев Рау

В полското дипломатическо ведомство не остана нито един възпитаник на Московския държавен институт по международни отношения (МГИМО). Това е университетът към руското Външно министерство, съобщи руската редакция на Би Би Си, цитирана от "Сега". За това разказва в интервю външният министър на Полша Збигнев Рау за вестник Polska Codziennie.

Той уточнява, че от 2 месеца полската дипломация е "свободна от кадри на руския МГИМО". 

"МГИМО е инвестиция в дейността на руския империализъм. Той е част от съветската мека сила. Възпитаниците му са длъжни да служат на държавния разум на тази империя", казва министърът. 

"Успяхме да приключим с много важен процес, който беше част от декомунизацията в широк смисъл", заключава Рау.

Той не споменава за колко души става дума.

В българското МВнР все още има служители, при това на високи позиции, които са придобили висшето си образование по дипломация в същия Московски държавен институт по международни отношения. 

Сподели:

Коментари (0)

В Маями, САЩ се провеждат преговори между Украйна и Русия

В Маями, САЩ се провеждат преговори между Украйна и Русия

Възможност да се включи в разговорите обяви и първият дипломат на САЩ Марко Рубио, който заяви, че Украйна няма да бъде принуждавана да сключва мир, с който не е съгласна

На 21 декември, денят на зимното слънцестоене, започва астрономическата зима

На 21 декември, денят на зимното слънцестоене, започва астрономическата зима

Това е денят на зимното слънцестоене и най-краткия за 2025 г. с времетраене за София от 9:03 часа

Зеленски: Украйна ще изплати заема от 90 млрд. евро, ако Русия плати репарациите за войната си

Зеленски: Украйна ще изплати заема от 90 млрд. евро, ако Русия плати репарациите за войната си

Украинският президент заяви, че европейските лидери са демонстрирали своята сила и почтеност за решението да предаде на Украйна тази сума и че страната му очаква да използва всичките 210 милиарда руски активи