8 Юни, 2026

Получаваме първите два самолета Ф-16 до края на април

Снимка: архив

Първият боен самолет ще бъде приет на 31 януари в Грийнвил

Първите два самолета Ф-16 ще бъдат предадени на България до края на април, а един готов изтребител ще остане в Съединените щати за обучение на наши пилоти, съобщи служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БНР. 

Първият боен самолет ще бъде приет на 31 януари в Грийнвил.

"Очаква се до края на годината да бъдат получени общо осем от 16-те закупени бойни самолети", каза още Запрянов.

До края на годината се очакват и две патрулни фрегати, които да бъдат използвани в Черно море, анонсира министърът на отбраната.

"През Черно море минават 70% от износа на България. т.е. блокирането на Черно море означава блокиране на икономиките и на Румъния, и на България, и на голяма част от Европа, така че в това отношение ние ще продължим да се грижим за сигурността в Черно море." - увери той.

В сряда български адмирал ще поеме командването на противоминната група в Черно море, каза още служебният министър на отбраната и представи още мерки за подобряване на отбранителните способности:

"До края на годината също така очакваме доставките на първите бойни машини "Страйкър", които ще бъдат асемблирани в българското предприятие "Терем Ивайло" - Велико Търново. Наред с това планираме на 155 милиметрови артилерийски установки и безпилотни летателни апарати."

Първият дивизион IRIS-Т се очаква до края на 2027 година.

Според Атанас Запрянов през следващите години ще има продължителна нестабилност. /БГНЕС

 

Сподели:
Тома Биков: Радев вече е рекламно лице на големите търговски вериги

Тома Биков: Радев вече е рекламно лице на големите търговски вериги

"Надявам се подобен подход да бъде приложен и към хилядите малки магазини, които все още нямат достъп до ефира на Министерски съвет“, коментира той

 "Възраждане": Георги Кандев знае повече,  ще внесем искане за неговото и на Демерджиев изслушване

"Възраждане": Георги Кандев знае повече, ще внесем искане за неговото и на Демерджиев изслушване

"Кандев е посочил, че не желае да бъде удобен, а ние знаем на кого не беше удобен - на Пеевски", казват от партията

Вълчев: Нулирането на сметките на държавните училища е прибързана и прекомерна мярка

Вълчев: Нулирането на сметките на държавните училища е прибързана и прекомерна мярка

МФ се презастрахова, създавайки "риск за нормалното изпълнение на редица училищни дейности - всички национални програми и европейски проекти, дейности по интереси, хранене, транспорт на учениците, стипендии"

Коментари (0)