19 Декември, 2025

Получи ли Путин това което очакваше от последното обостряне около Украйна

Получи ли Путин това което очакваше от последното обостряне около Украйна

Владимир Путин

Когато 100 000 войници се върнат в казармата си в централна Русия, можете да се мисли, че Владимир Путин е отстъпил. Но в забравената изтощителна война в покрайнините на Европа нещата не стоят така, както може да изглеждат на пръв поглед, пише британският вестник The Telegraph, цитиран от "Фокус". Мнозина се опитваха да гадаят кроежите на Путин, дислоцирал огромен брой войници до украинската граница.

Сега, когато те бавно се връщат назад, може да изглежда, че Кремъл е получил това, което е искал, в последния кръг на ескалация и дрънкане на оръжие. Според изданието Путин е постигнал три основни цели. Първо, американският президент Джо Байдън призова за деескалация, поне като признание за демонстрираната огнева мощ на Путин.

След остри критики от страна на Байдън през първите седмици от президентството му, изпращането на войски на границата звучеше като предупреждение: не ни подценявайте. „Русия търсеше начин да окаже натиск върху Запада и го постигна - като заплаши да започне военни действия в Украйна. И успя “, коментира военният анализатор Александър Голц. Ден преди изтеглянето на войските Путин предупреди Запада за неписаните „червени линии“ и заяви, че нарушителите ще съжаляват, „както никога не са съжалявали за нещо“.

Телефонното обаждане на Байдън и придружаващите го заглавия разкриват втората цел на военната заплаха на Путин: да отклони вниманието. Цялата история се превърна в добре дошло отвличане на вниманието на Кремъл от тежкото положение на опозиционния лидер Алексей Навални, чието влошено здраве се превърна в основна тема в руските социални медии и международни новини.

Сега, след като врагът на Путин беше изследван от цивилни лекари и руснаците се събраха в негова подкрепа в сряда, като "изпуснаха парата", Кремъл може да си отдъхне. Движението на Навални също беше обезсилено. И накрая, укрепването на военния потенциал може да се счита за предупреждение за Украйна. Може би това е отмъщението на Москва за Киев за нарастващата упоритост и решението от март да спрат телевизионните канали на проруския олигарх Медведчук?

Страхът бавно отстъпва и мнозина вярват, че прехвърлянето на руски войски в близост до Украйна е било просто заплаха. Няколкостотин бронирани машини стоят на стотина километра от границата и могат да останат поне до септември - за много анализатори това е причина да се изнервят. Но в действителност Русия няма голям апетит за външнополитически набези. След бързото и безкръвно анексиране на Крим през 2014 г. рейтингите на Путин скочиха рязко, но кримската еуфория отдавна отмина. Часове след като обяви оттеглянето, Путин отговори на покана от украинския президент за среща, ако наистина иска да сключи мирно споразумение. “Вечният трол” Путин каза, че Владимир Зеленски ще бъде добре дошъл в Москва - въпреки че подобна среща за всеки украински лидер на този етап е равносилна на политическо самоубийство.
Сподели:

Коментари (0)

Един най-опитните дипломати на Великобритания стана нов посланик в САЩ

Един най-опитните дипломати на Великобритания стана нов посланик в САЩ

Стармър се надява да стабилизира положението в британското посолство във Вашингтон след като Манделсън беше уволнен през септември, след „достойни за порицание“ нови разкрития за приятелството му с осъдения сексуален престъпник Епстийн

Руски войници плащат по 500 долара, за да останат живи далеч от фронта

Руски войници плащат по 500 долара, за да останат живи далеч от фронта

Въпреки това, техните документите продължават да бъдат маркират като "на бойно дежурство", което им позволява да получават пълно заплащане и обезщетения, въпреки че всъщност не участват в бойните действия

Форумът Рамщайн с рекорден ангажимент за военна подкрепа за Украйна от 45 млрд. долара

Форумът Рамщайн с рекорден ангажимент за военна подкрепа за Украйна от 45 млрд. долара

Съюзниците на Украйна току-що се съгласиха да дарят на Киев нови оръжия и военни материали на стойност над 45 милиарда долара на 32-рата среща на групата Рамщайн. САЩ не допринесоха за това.