22 Януари, 2026

Порошенко договори с ЕС продължаване на санкциите срещу Русия

Порошенко договори с ЕС продължаване на санкциите срещу Русия

украинският президент благодари на Европейския парламент за единогласната подкрепа на Украйна

 Заместник-ръководителят на администрацията на президента на Украйна по въпросите на външната политика Константин Елисеев съобщи, че напускащия поста на държавен глава Петро Порошенко е успял да се договори с представители на ЕС, за продължаване на санкциите по отношение на Русия, предаде ТАСС, цитирана от "Фокус".

Елисеев заяви, че ограничителните мерки ще останат в сила още най-малко шест месеца. 

„Продължаването на санкциите не може да бъде гарантирано от никого. Единственото, което мога да потвърдя е, че благодарение на посещението на президента Порошенко в Брюксел, успяхме да постигнем принципна договорка, че санкциите ще бъдат продължени през юни. Това засяга санкциите на ЕС по отношение на Русия за следващите шест месеца, по-нататък това ще зависи от дипломацията и външната политика, дипломатическото майсторство на президента, и министрите“, заяви Елисеев пред украински медии. 

Конференция на високо равнище в рамките на „Източното партньорство“ се проведе във вторник в Брюксел, с участието на представители на Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Украйна и Молдова. Украйна беше представена от президента Порошенко. Той завърши своята реч пред участниците в конференцията, като благодари на ЕС за въведените санкции по отношение на Русия. Освен това Порошенко благодари на Европейския парламент за „единогласната подкрепа на Украйна“ и изрази надежда, че тя ще се запази, допълва агенцията.

Сподели:

Коментари (0)

Кийт Келог:  Украйна трябва да преживее зимата, за да получи предимство във войната

Кийт Келог: Украйна трябва да преживее зимата, за да получи предимство във войната

"Владимир Путин търси път как достойно да излезе от тази ситуация, защото разбира: тази война няма да я спечели“, заяви бившият специален пратеник на президента на САЩ

Тръмп с ново салто мортале: Няма да използвам сила срещу Дания, нито ще налагам мита заради Гренландия

Тръмп с ново салто мортале: Няма да използвам сила срещу Дания, нито ще налагам мита заради Гренландия

"Въз основа на една много продуктивна среща, която проведох с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, ние оформихме рамката на бъдещо споразумение във връзка с Гренландия и, в действителност, с целия Арктически регион", заяви той

Председателят на Европейския съвет на фона на заплахите на Тръмп: Готови сме да се защитаваме 

Председателят на Европейския съвет на фона на заплахите на Тръмп: Готови сме да се защитаваме 

"Европейският съюз разполага със силата и инструментите за това“, увери Антониу Коща