25 Февруари, 2026

Португалия "арестува" сметките на най-богата жена с руски паспорт в Африка

Португалия "арестува" сметките на най-богата жена с руски паспорт в Африка

Изабел дос Сантос

Португалските прокурори е запорирала сметките на най-богатата жена в Африка - Изабел дос Сантос, съобщи Ройтерс. Най-голямата дъщеря на 38-годишния президент на Ангола е обвинена в корупция в родината си. Сега тя живее в Дубай и по отношение на активите си се обяви за гражданка на Русия.

Богатството на Сантос се оценява на 2,3 милиарда долара, което я прави най-богатият жител на Африка според списание Forbes. Нейното име не е попадало в класацията на Русия за най-богати хора в страната, иначе тя би се класирала сред 45-те най-богати граждани на РФ.

Според източници на Reuters, сметките на Сантос са блокирани в най-голямата португалска банка Millennium bcp, както и в малка португалска банка EuroBic, в която тя притежава 42,5 % от акциите. Все още не е представена точна оценка на общата сума на замразените авоари. Но само в Ангола са иззети активи на стойност около 400 милиона долара.

Изабел дос Сантос отхвърля категорично обвиненията за корупция. В интервю за януари пред Би Би Си тя казва, че обмисля да участва в президентските избори в Ангола. Въпреки това, конституцията на страната й забранява да го направя, защото има руско гражданство.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Мир между Украйна и Русия до 4 юли? Зеленски коментира новия краен срок на Тръмп

Президентът на страната, жертва на руската агресия, коментира съобщенията, че Съединените щати целят да прекратят войната до 4 юли, деня на 250-годишнината от независимостта на САЩ

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

САЩ гласуваха с “въздържал се” резолюцията на ООН за мира в Украйна

С документа се призовава за незабавно и безусловно примирие и "всеобхватен, справедлив и устойчив мир"

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Напрежението ескалира между антиправителствени активисти и проправителствени милиции, които се сблъскват в иранските университетски кампуси за четвърти пореден ден