25 Юни, 2026

Посещаването на манастирите в Атон вече ще става само с официална покана

Снимка: БГНЕС

"Света гора не е туристическа атракция, а място за съприкосновение с Бога"

Въвеждат се ограничения за посещаване на атонските манастири, предаде БНР.
Сред хилядите посетители всяка година са и много българи.

Съветът на игумените на манастирите в Атон въведе ограничения за посещенията от поклонници. Достъпът ще бъде разрешен само с официална покана, която трябва да бъде изпратена до офиса за разрешителни за влизане.

В нея трябва да се посочи кой конкретен манастир ще се посети и за колко време. Властите вече не допускат преместване за пребиваване от един манастир в друг. По време на големи църковни празници е възможно допускане на повече хора, но само с предварително разрешение.

В манастирските килии и параклиси за причастие се допускат не повече от 200 души на месец, а при килиите за пълно отшелничество на монасите не повече от 20 човека на месец.

Няма изисквания за това дали посетителите да са гърци или чужденци.

В манастирите на Света гора за поклоннически туризъм пристигат всяка година хиляди поклонници от цял свят. Властите въвеждат ограничения, за да се запазят духовните канони на монасите, да се осигури място и време за молитви на поклонниците.

"Света гора не е туристическа атракция, а място за съприкосновение с Бога", коментират монаси от манастирите.

Сподели:
Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите

Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите

За такова решение лобира Виктор Золотов, шеф на руската Национална гвардия, приятел и бивш бодигард на Путин

Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго

Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго

Кризата е причинена от много рядък щам на вируса – Бундибугьо

Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове

Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове

Марионетният губернатор нареди през тази седмица съкратено работно време на градския транспорт и заведенията, както и намаляване на уличното осветление

Коментари (0)