Въвеждат се ограничения за посещаване на атонските манастири, предаде БНР.
Сред хилядите посетители всяка година са и много българи.
Съветът на игумените на манастирите в Атон въведе ограничения за посещенията от поклонници. Достъпът ще бъде разрешен само с официална покана, която трябва да бъде изпратена до офиса за разрешителни за влизане.
В нея трябва да се посочи кой конкретен манастир ще се посети и за колко време. Властите вече не допускат преместване за пребиваване от един манастир в друг. По време на големи църковни празници е възможно допускане на повече хора, но само с предварително разрешение.
В манастирските килии и параклиси за причастие се допускат не повече от 200 души на месец, а при килиите за пълно отшелничество на монасите не повече от 20 човека на месец.
Няма изисквания за това дали посетителите да са гърци или чужденци.
В манастирите на Света гора за поклоннически туризъм пристигат всяка година хиляди поклонници от цял свят. Властите въвеждат ограничения, за да се запазят духовните канони на монасите, да се осигури място и време за молитви на поклонниците.
"Света гора не е туристическа атракция, а място за съприкосновение с Бога", коментират монаси от манастирите.
Още от Свят
The Times: Украйна не вярва на Путин! Готова а е да продължи битката
Доброволците не вярват, че САЩ и Русия могат да наложат мир. Те са преживели ужаса на руската окупация на изток – отвличания и изтезания.
България ще предложи подкрепа на Северна Македония във връзка с пожара в Кочани
Министърът на вътрешните работи Панче Тошковски е в Кочани, а премиерът Християн Мицкоски е на път за мястото на трагедията
Кой е новият враг на Руската федерация?
Ще дестабилизира ли Русия ситуацията в Украйна чрез тайни агенти?