Израелският посланик уточни, че дали те ще стигнат до Украйна, е въпрос, който трябва да бъде обсъден на четири очи
Израелският посланик в Украйна Михаил Бродски заяви, че страната не е прехвърлила системите за противовъздушна отбрана Patriot директно на Украйна, а на Съединените щати. Там системите за противовъздушна отбрана се модернизират преди евентуална доставка до Киев.
Това обяви той в интервю за РБК-Украйна, което беше потвърдено и от президента на Украйна Володимир Зеленски. Посланикът припомни, че Израел традиционно избягва публичното обсъждане на подобни теми.
"Единственото, което мога да кажа по тази тема, е това, което самият аз многократно съм казвал в интервюта тук, в Украйна – че въпросите на сигурността, въпросите, свързани с въоръжаването, не трябва да се обсъждат публично, а по специални канали и възможно най-деликатно“, подчерта той.
Бродски призна, че по време на война Украйна и Израел отчасти се конкурират за американска помощ - по-специално по отношение на боеприпасите и технологиите.
"В известен смисъл е така. И се радвам, че ескалацията ни приключи за 12 дни. И наистина се надявам, че ситуацията в Близкия изток ще позволи на САЩ да окажат повече помощ на Украйна“, подчертава посланикът.
Бродски също отбеляза, че Израел е и остава верен партньор на Украйна.
Въпреки че Израел официално не доставя смъртоносни оръжия, страните продължават да обменят опит, по-специално в борбата с иранските дронове камикадзе, отбеляза дипломатът.
Той добави, че Тел Авив е прехвърлил всички договорени системи, включително технологията за предупреждение за въздушна тревога
Още от Свят
Русия с безумни обвинения към Запада на форум на ОССЕ във Виена
В изявлението се съдържат и твърдения, че част от доставеното на Украйна западно въоръжение попада на нелегалния оръжеен пазар и се пренасочва през територията на други държави, сред които и България
US-генерал: Западът трябва да се научи колко оръжие да произвежда, за да не загуби голяма война
Русия е загубила и попълнила запасите си от 4000 танка в Украйна, докато Великобритания има само 200, изтъква бившият върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа Кристофър Каволи
The New York Times: "Адските санкции" са заседнали в американския Конгрес
Камарата на представителите излезе във ваканция без да гласуват санкциите, а Сенатът ще се опита да разгледа законопроекта следващата седмица, който май се оказва препъни камък