5 Декември, 2025

Посланик Москаленко: България продължава да помага и на бойното поле

Посланик Москаленко: България продължава да помага и на бойното поле

Виталий Москаленко

Днес Украйна е щит на Европа, донор на европейската сигурност, казва още дипломатът

Сложен е въпросът за края на този конфликт. Аз го виждам с победа на Украйна с помощта на международната общност и възвръщането на всички окупирани украински територии от руския нашественик. Това каза в студиото на Би Ти Ви посланик Виталий Москаленко, който само след дни ще се върне в Украйна, предавайки поста на своя наследник. 

Ние не отхвърляме провеждането на преговори за постигане на мир. Но тези преговори не могат да започнат преди руските войски да не напуснат временно окупираните територии и те да бъдат върнати на Украйно, посочи той. 

Украинците изпитват огромно трудности. Водят се кървави жестоки боеве, губейки много войници. Украйна в този жесток варварски конфлект е нещо като щит на Европа, донор на европейската сигурност, която с кръвта на своите деца отбранява целия европейски континент и води война за своята независимост, за да не стане агония отново на една империя, изтъкна дипломатът.

По думите му колосални са разрушенията в Украйна. Но има възстановяване след всяка една военна атака и в Киев, и в освободените територии, които са повече от 50% от началото на военния конфлект. Той се надява че ще бъде освободена цялата територия, като мисля че около 15% от територията е в ръцете на окупатора, обясни Москаленко.

Не се страхувам да се върна в Украйна, нещо повече – да се включа в тази борба, за да бъда със своя народ. На 3 март се връщам в Украйна и на някакво ниво – дипломатическо или военно ниво, ще направя всичко за моя народ и държава.

Що се отнася до това какви чувства има към България и какви са отношенията ни с  Украйна,  украинският посланик развълнуван обясти, че България подкрепя и помага на Украйна, както помагаше и преди това. Защото войната е започнала още през 2014 г. В Украйна е имало и продължават да има от България военна помощ, под различни форми и варианти, която е била съществена и крайно необходима на бойното поле.

Аз обичам българия и страната ми е близка до сърцето. С най-топли чувствам към тази слънчева и топла страна се разделям с нея,  каза на финала на може би едно от последните си интервюта украинският посланик Виталий Москаленко.
Сподели:

Коментари (0)

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

От първия ден на встъпването си в длъжност министърът на културата е извършил цялостен анализ на състоянието на системата и е действал за прекратяване на установените неправомерни практики във финансирането и отчитането, съобщават от Министерството на културата

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев посочи, че това е първият вот с активното участие на най-младото поколение на България и заплаши с още по-голям протест от този на 1 декември