30 Януари, 2026

Руският посланик в Белград със скандално изявление: Косово е сръбска земя, върнете я на Сърбия

Руският посланик в Белград със скандално изявление: Косово е сръбска земя, върнете я на Сърбия

Александър Чепурин прави аналогия с Крим, който пък е "руска земя, която си върнахме"

Посланикът на Русия в Белград Александър Чепурин заяви, че Косово е сръбска земя и трябва да бъде върната на Сърбия, предава македонският електронен портал „АКО“, цитиран от "Фокус".

„Косово е сръбска люлка, сръбска земя и светиня и трябва да се върне в държавни и правни рамки на Сърбия, в съответствие с международното право“, е заявил Чепурин пред официалния печатен орган на Московския държавен институт за международни отношения (МГИМО) при Министерството на външните работи на Русия.

Той е направил сравнение с Крим, който е „руска земя, която си върнахме“, както е заявил дипломатът.

На 8 и 9 септември президентът на Сърбия Александър Вучич беше на посещение в селищата със сръбски общности в Косово, което предизвика множество коментари, отбелязва порталът. Министрите в правителството на Сърбия заявиха, че държавният глава е бил на посещение в района, който е част от Сърбия и това трябва да е ясно на всички.

Посещението на сръбския президент бе съпроводено от протести и затваряне на някои пътища от страна на ветераните от АОК (Армията за освобождение на Косово).

Иначе, констатира „АКО“, визитата на Вучич премина без значителни инциденти.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна разби руски радар Nebo-SVU за 100 млн. долара в Луганска област

Украйна разби руски радар Nebo-SVU за 100 млн. долара в Луганска област

1Л119 Небо-СВУ е радарна система, използвана за подпомагане на противовъздушната отбрана на сухопътните руски войски. Системата се отличава със силна устойчивост на заглушаване и способност за откриване на слабо забележими самолети на разстояния до около 100 км.

Част от сицилийски град е на ръба на пропаст, свлачище всеки момент ще погълне къщи

Част от сицилийски град е на ръба на пропаст, свлачище всеки момент ще погълне къщи

Повече от 1500 души са евакуирани, като по-голяма част от тях вероятно няма да може да се върнат по домовете си, съобщават властите

Македонските превозвачи спряха блокадата на граничните пунктове

Македонските превозвачи спряха блокадата на граничните пунктове

Европейската комисия е решила да разработи нова визова стратегия, която се очаква да реши проблема с правилото за пребиваване „90 дни в 180-дневен период“ на професионалните шофьори