Американският посланик в Русия е посетил Еван Гершкович, репортерът на "Уолстрийт джърнъл", който е обвинен в шпионаж от Русия, съобщи „Таймс”.
За първи път 31-годишният Гершкович получи достъп до американски официални лица, откакто беше арестуван преди почти три седмици в Екатеринбург, град в Уралския регион. Ако бъде осъден за шпионаж в полза на Съединените щати, го грози до 20 години затвор. Гершкович, неговите приятели и колеги, както и Белият дом отхвърлиха обвинението.
"Той е в добро здраве и остава силен", написа в Туитър Лин Трейси, посланик на САЩ, след като посети Гершкович в известния московски затвор "Лефортово". Миналата седмица Съединените щати определиха Гершкович като "неправомерно задържан". Той е първият американски репортер, арестуван по обвинения в шпионаж в Русия от времето на Студената война насам.
Днес съдът в Москва трябва да разгледа жалба срещу ареста и задържането му. Предполага се, че Гершкович ще бъде доведен в районния съд в Лефортово за изслушването на жалбата, въпреки че може да се яви чрез видеовръзка.
Повече от 40 западни държави призоваха вчера Русия да освободи Гершкович и да прекрати "драконовските си репресии срещу свободата на изразяване, включително срещу представители на медиите".
От началото на войната в Украйна всички независими и опозиционни медии в Русия са блокирани или закрити от Кремъл.
В изявлението, което трябваше да бъде прочетено в ООН от Линда Томас-Грийнфийлд, пратеник на САЩ, Кремъл също така беше призован да освободи политическите затворници.
"Нека това изявление изпрати ясно послание: Журналистиката не е престъпление", каза тя пред „Уолстрийт джърнъл”.
Някои анализатори смятат, че Кремъл е заловил Гершкович, за да го използва като разменна монета при размяна на затворници с Вашингтон. Москва обаче заяви, че не може да се говори за размяна, докато не приключи процесът срещу него. /БГНЕС
Фактор
За първи път 31-годишният Гершкович получи достъп до американски официални лица, откакто беше арестуван преди почти три седмици в Екатеринбург, град в Уралския регион. Ако бъде осъден за шпионаж в полза на Съединените щати, го грози до 20 години затвор. Гершкович, неговите приятели и колеги, както и Белият дом отхвърлиха обвинението.
"Той е в добро здраве и остава силен", написа в Туитър Лин Трейси, посланик на САЩ, след като посети Гершкович в известния московски затвор "Лефортово". Миналата седмица Съединените щати определиха Гершкович като "неправомерно задържан". Той е първият американски репортер, арестуван по обвинения в шпионаж в Русия от времето на Студената война насам.
Днес съдът в Москва трябва да разгледа жалба срещу ареста и задържането му. Предполага се, че Гершкович ще бъде доведен в районния съд в Лефортово за изслушването на жалбата, въпреки че може да се яви чрез видеовръзка.
Повече от 40 западни държави призоваха вчера Русия да освободи Гершкович и да прекрати "драконовските си репресии срещу свободата на изразяване, включително срещу представители на медиите".
От началото на войната в Украйна всички независими и опозиционни медии в Русия са блокирани или закрити от Кремъл.
В изявлението, което трябваше да бъде прочетено в ООН от Линда Томас-Грийнфийлд, пратеник на САЩ, Кремъл също така беше призован да освободи политическите затворници.
"Нека това изявление изпрати ясно послание: Журналистиката не е престъпление", каза тя пред „Уолстрийт джърнъл”.
Някои анализатори смятат, че Кремъл е заловил Гершкович, за да го използва като разменна монета при размяна на затворници с Вашингтон. Москва обаче заяви, че не може да се говори за размяна, докато не приключи процесът срещу него. /БГНЕС
Още от Свят
Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна
Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна
Израел изненадващо удари в Южен Ливан
Това е първата подобна атака, откакто Вашингтон обяви рамково споразумение между Израел и Ливан
Европа попадна в капана на жегата, огненият фронт се движи към Балканите
Горещата вълна ще достигне своя пик през уикенда, като в някои части на континента термометрите ще надхвърлят 40 градуса