27 Април, 2026

Матю Уитакър: Русия не може да се движи дори със скоростта на охлюв, а иска да ни убеди, че е мечка

Матю Уитакър: Русия не може да се движи дори със скоростта на охлюв, а иска да ни убеди, че е мечка

Матю Уитакър, снимка: ЕПА/БГНЕС

Посланикът на САЩ в НАТО нарече войната, която Русия започна срещу Украйна, „безсмислена“ и добави, че тя трябва да приключи

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е разочарован от руския диктатор Владимир Путин, защото всеки път, когато отправя предложение за мир към кремълския лидер, той отговаря с масиран обстрел на Украйна.

Това заяви посланикът на САЩ в НАТО Матю Уитакър на събитието Трансатлантически форум по геоикономика в Брюксел, съобщава LIGA.net.

Уитакър сподели данни, че Русия вече е загубила около милион войници за близо четири години пълномащабна военна агресия срещу Украйна. Той отбеляза, че страната агресор се опитва да убеди всички, че е мечка, а не хартиен тигър, както я нарече американският президент преди време.

„Дори охлюв можеше да е напуснал украинско-руската граница и да е стигнал до Полша досега. А те (руската армия, - бел. ред.) не могат да се движат дори със скоростта на охлюв. А после Русия се опитва да ни убеди, че е мечка, а не хартиен тигър. Тази война е безсмислена и трябва да приключи.“

Според американския посланик, НАТО в момента се занимава със стратегията на Русия „нито война, нито мир“, като Москва отправя асиметрични заплахи, по-специално това се отнася до случаи на нарушаване на въздушното пространство на редица европейски държави от дронове и самолети. Уитакър добави, че страната-агресор действа по такъв начин, че „да не премине линията“, която би въвлякла САЩ в пълномащабна война.

Според американския служител, Алиансът трябва да намери нови начини за самозащита.

„Трябва да се научим да не използваме ракета за 2 милиона долара, за да свалим „Шахед“ за 600 долара“, каза Уитакър.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

В Кремъл реагираха на изявлението на Тръмп за „добрите разговори“ с Путин

В Кремъл реагираха на изявлението на Тръмп за „добрите разговори“ с Путин

Припомняме, че по-рано президентът на САЩ заяви, че враждата между президента на Украйна Володимир Зеленски и руския диктатор Владимир Путин пречи войната да приключи

Мерц: САЩ са унизени от Иран, не се вижда краят на конфликта

Мерц: САЩ са унизени от Иран, не се вижда краят на конфликта

САЩ "съвсем очевидно влязоха в тази война без никаква стратегия"

ЕК: ЕС и Черна гора са по-близо от всякога след 14 г. преговори

ЕК: ЕС и Черна гора са по-близо от всякога след 14 г. преговори

„Черна гора е страната, която е най-близо до членство в ЕС, и ние оставаме напълно ангажирани с нейното европейско бъдеще“