Катарски и египетски посредници са предложили нова формула за прекратяване на войната в Ивицата Газа, предаде бТВ с позоваване на високопоставен палестински служител, запознат с преговорите между Израел и „Хамас“ за прекратяване на огъня.
Според високопоставения източник планът предвижда примирие с продължителност между 5 и 7 години.
Предлага се освобождаване на всички израелски заложници в замяна на палестински затворници от израелски затвори и пълно изтегляне на Израел от Газа.
Последното примирие между Израел и „Хамас“ прекратено преди месец, когато Израел възобнови бомбардировките върху Газа в отговор на възстановяването на терористичната инфраструктура в Газа. Двете страни се обвиняваха взаимно за неуспеха на споразумението.
„Хамас“ ще бъде представен на преговорите в Кайро от ръководителя на неговия политически съвет Мохамед Даруиш и водещия преговарящ Халил ал-Хая.
Израел не е коментирал плана на посредниците.


Коментари (0)