"Новото правителство в Северна Македония се постави в трудна позиция и трябва да излезе от нея. Използването на конституционното име в писмена форма, но не и в устна форма, ще доведе до продължаващи проблеми и объркване." - казва Матю Нимиц, който беше посредник на ООН в продължилия почти три десетилетия спор между Атина и Скопие за името на Република Северна Македония.
„Какво ще се случи, ако трябва да напишат изявление със „Северна Македония“ и след това трябва да го прочетат на глас? Тази политика не е устойчива в дългосрочен план и няма да им позволи да играят правилната си роля в световната общност.“ - заяви Нимиц.
Според него новото правителство трябва да отдели малко време, за да помисли спокойно, без да прави много изявления, каква ще бъде политиката му по отношение на Гърция, другите съседи, ЕС и особено вътре в страната. Той посочи, че "те спечелиха "впечатляваща политическа победа, но тази подкрепа лесно може да бъде загубена".
Коментарите на Нимиц идват в момент, когато в Северна Македония се формира ново правителство, водено от ВМРО-ДПМНЕ, чийто лидер и бъдещ премиер Християн Мицкоски казва, че в официалната комуникация ще използва конституционното име на държавата, но в страната той ще използва само "Македония”.
Темата около името беше актуална в отношенията между Скопие и Атина, след като подкрепеният от ВМРО-ДПМНЕ нов президент на държавата Гордана Силяновска-Давкова не използва конституционното име при полагането на клетва на 12 май.
Наскоро Матю Нимиц беше в Гърция, където се проведе международна конференция на тема „Мир и устойчиво развитие“, на която получи наградата за мир, т. нар. „Награда от Преспа”. Събитието е организирано от "Институт Алексис Ципрас" и Фондация "Зоран Заев" по повод шест години от подписването на Преспанския договор.
Правителствата на Зоран Заев (СДСМ) и Алексис Ципрас (Сириза) подписаха Преспанското споразумение през юни 2018 г. /БГНЕС
Още от Свят
Имамоглу пред съда: Аз съм тук, защото три пъти спечелих изборите в Истанбул срещу Ердоган
Един от вестниците, Cumhuriyet, заяви, че арестите им са част от план за сплашване на медиите и критиците на правителството.
Какво включва планът на Европа за „сили за подсигуряване“ на Украйна?
"Разполагането на военните има няколко цели: „първо, да осигурим безопасно небе, второ, да осигурим безопасно море, трето, да подкрепим мира на сушата и четвърто, да подкрепим украинските въоръжени сили да се превърнат във възможно най-силната си възпираща сила“
Готвят митинг в подкрепа на Вучич: Палатки, трактори, сергии и затворени улици в Белград
Утре, на 12 април, по време на митинга в подкрепа на сръбския президент, в Пионерския парк ще се продават пуканки, палачинки, понички, шоколадови сърца и бонбони