28 Април, 2026

Постигнато е разбирателство по споразумение за примирие в Газа

Постигнато е разбирателство по споразумение за примирие в Газа

Джейк Съливан

Преговорите между Съединените щати, Египет, Катар и Израел продължават

Съединените щати, Египет, Катар и Израел са постигнали разбирателство по "общите очертания" на споразумение за временно примирие в Газа и освобождаване на заложници от "Хамас", заяви съветникът по нациолната сигурност в Белия дом Джейк Съливан, цитиран от БНР.

В интервю пред Си Ен Ен Джейк Съливан изрази оптимизъм, но призова за търпение:

"Няма да навлизам в подробности, защото продължават преговорите по конкретните параметри. Ще има непреки разговори на Катар и Египет с "Хамас", които трябва да се съгласят да освободят заложниците. Тази част е в ход. Надяваме се, че през следващите дни ще стигнем до реално и окончателно споразумение, но нека не избързваме."

Преговорите в Доха със съдействието на основните международни посредници са били възобновени, а след след срещата в Катар, разговорите трябва да продължат в Кайро, с фокус върху времевата рамка и практическите механизми за прилагане на евентуално споразумение.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обаче предупреди, че все още не е ясно дали ще се стигне до споразумение в тези преговори. Той посочи също, че очаква скоро да бъде одобрен двойният план "Рафах", включващ евакуация на палестински цивилни и операция за елиминиране на бойните отряди на "Хамас".

Сподели:

Коментари (0)

Google стартира строежа на най-мащабния си задграничен AI център - в Индия

Google стартира строежа на най-мащабния си задграничен AI център - в Индия

В основата му стои кампус от центрове за данни с гигаватен мащаб, създаден специално за огромните изчислителни нужди на ерата на изкуствения интелект, който ще захранва услуги като Gemini и Google Search

Тръмп отряза Техеран: мир без ядрена сделка няма да има

Тръмп отряза Техеран: мир без ядрена сделка няма да има

Американският президент не е доволен от новото иранско предложение за мир, защото изключва най-важната точка от исканията на САЩ

Тръмп има време само до петък, за да узакони войната в Иран

Тръмп има време само до петък, за да узакони войната в Иран

Ако не получи одобрението на Конгреса на САЩ за продължаване на военните действия, неговата война скоро ще излезе извън рамките на закона