Контейнеровозът „Еърис“, за който твърдят, че е свързан с Израел, бе похитен от гвардейци на Ислямска революция
Иранската държавна информационна агенция ИРНА, цитирана от световните медии, съобщи, че Гвардейците на Ислямската революция са завзели във водите на Ормузкия залив контейнеровоза „Еърис“ (Aries), за който твърдят, че е „свързан с Израел“, и са го прехвърлили в ирански териториални води.
Хеликоптер на специалните сили на Гвардейците е взел на абордаж плаващия под португалски флаг съд, допълни ИРНА, цитирана от Ройтерс и "Дарик".
Международната корабна компания „Зодиак Маритайм“ (Zodiac Maritime), съобщи, че мениджър и търговски оператор на завзетия кораб е Ем Ес Си (MSC).
„Правото на собственост върху кораба се държи от „Гортал Шипинг“ (Gortal Shipping Inc.) като финансираща организация, съдът е отдаден дългосрочно под наем на Ем Ес Си. „Гортал Шипинг“ е свързан със „Зодиак Маритайм“, съобщиха от компанията, която е частично собственост на израелския бизнесмен Еял Офер.
Говорителят на израелските сили за отбрана контраадмирал Даниел Хагари заяви, че Иран ще понесе последици, ако ескалира още повече регионалното напрежение. „Израел е в повишена тревога. Засилихме готовността си да защитим Израел от нова иранска агресия. Готови сме и да отвърнем“, заяви той.
Техеран извършва пиратство и трябва да бъде подложен на санкции заради това, заяви израелският външен министър Израел Кац, съобщи Ройтерс.
„Режимът на аятолах Хаменей е престъпен режим, който подкрепя престъпленията на „Хамас“ и сега извършва пиратска операция в нарушение на международното право“, заяви Кац.
„Призовавам Европейския съюз и свободния свят незабавно да обявят Корпуса на гвардейците на Ислямската революция за терористична организация и още сега да наложат санкции срещу Иран“, допълни той.
Междувременно компанията оператор на контейнеровоза потвърди, че Иран го е превзел и заяви, че работи "със съответните органи" за безопасното му връщане и за осигуряването на безопасността на 25-членния му екипаж.
Телевизия "Ал Арабия", позовавайки се на неназовани източници, съобщи, че на борда на товарния кораб е имало 20 филипинци и той е пътувал към Индия.
Още от Свят
ФБР вече няма да отхвърля кандидати за работа, които са наемали проститутки
Процесът предизвика загриженост от страна на настоящи и бивши агенти
Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати
От началото на годината край бреговете на Сомалия са извършени най-малко 15 нападения - рекорден брой от 2013 г. насам
NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си
Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"