24 Март, 2026

Повишение на европейските акции

Повишение на европейските акции

Европейските борси стартират на позитивна територия в началото на седмицата благодарение на поскъпване на банковите акции

Европейските борси стартират на позитивна територия в началото на седмицата благодарение на поскъпване на банковите акции, след като властите в Италия се споразумяха да спасят от фалит две от проблемните финансови институции - Veneto Banca и Banca Popolare di Vicenza. 

През уикенда италианското правителство взе решение да предостави финансова помощ от 5,2 млрд. евро на банковата групировка Intesa Sanpaolo, която да поеме "добрите" активи на Veneto Banca и Banca Popolare di Vicenza. Властите в Рим също така се ангажираха да предоставят до 12 млрд. евро като правителствена гаранция за ликвидиране на лошите банкови активи на двете закъсали финансови институции. Въпреки че това решение няма нищо общо с новите правила в ЕС за справяне с проблемни банки, новината беше приветствана от инвеститорите на европейските борси, като акциите на Intesa Sanpaol нарастват с 4,36%, а на други водещи италиански банки като UniCredit и Unione di Banche Italiane - с малко под 3 на сто. 

Общият италиански банков индекс FTSE Italia All-Share Banks пък нараства с 3,4%, а целият европейски банков индекс The Stoxx Europe 600 Banks - с 1,5%, докато основният индекс MIB на борсата в Милано се повишава с 1,4%. Добро поскъпване регистрират и банковите акции на останалите борси в еврозоната, като тези на испанските банки BBVA и Banco Santander нараства с между 1% и 2%, на немската Commerzbank - с 2,5%, на британската Barclays - с 1,5% и на френските BNP Paribas, Credit Agricole и Societe Generale - с над 1%. Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0,8% към най-високо ниво от седмица насам, френският CAC40 - с 0,97% и немският DAX - с 0,79%, като инвеститорският оптимизъм на борсата във Франкфурт е подсилен допълнително и от поредно нарастване на бизнес доверието в Германия до рекорден връх, според проучване на института Ifo за месец юни. 

Британският фондов индекс FTSE100 нараства с 0,65%, прекъсвайки негативната серия на спад през предходните четири сесии на търговия, като подкрепа за възходящото движение оказва и поскъпването на акциите на енергийните компании след известна стабилизация на петролните цени. Акциите на Royal Dutch Shell се повишават с 0,38%, на British Petroleum - с 0,69% и на Tullow Oil PLC - с 1,58%. Опитите за макар и предпазливо повишение на петролните фючърси за трета поредна сесия допринася за позитивна настройка и при търговията на акции от минно-добивния сектор. Акциите на Glencore PLC се повишават с 0,82%, на Rio Tinto PLC - с 0,9% и на BHP Billiton PLC - с 0,44%. 

Поскъпване с 1,75% отчитат и акциите на Royal Bank of Scotland Group, както благодарение на общата позитивна настройка в европейския банков сектор, така и след информация, че големият британски кредитор планира да съкрати 443 работни места и да пренесе част от дейността си в Индия. Солиден скок с над 4% към рекорден връх от 86 швейцарски франка има при акциите на Nestles SA след новината, че хедж фондът Third Point LLC на милиардера инвеститор Даниел Льоб е закупил пакет от акции за 3,4 млрд. долара в швейцарския гигант. 

Покупката на над 1% от акциите на Nestle за 3,4 млрд. долара е най-голямата подобна инвестиция на този хедж фонд. Това от своя страна допринася за поскъпване с около и над 2% на акциите и на други европейски компании от сектора храни и напитки, като тези на Danone, Unilever и Diageo.
Сподели:

Коментари (0)

Кремъл получава нов удар: металургичните гиганти на Русия спират работа

Кремъл получава нов удар: металургичните гиганти на Русия спират работа

Отрасълът не е ключов за БВП, но осигурява работа на стотици хиляди хора, често в градове, където цялата икономика зависи от едно предприятие.

Цените на петрола се понижиха значително, след като Доналд Тръмп съобщи за деескалация с Иран

Цените на петрола се понижиха значително, след като Доналд Тръмп съобщи за деескалация с Иран

Фючърсите на индекса Dow Jones Industrial Average се повишиха с около 1100 пункта, или 2,6 на сто. Фючърсите на S&P 500 нараснаха с 2,7 на сто, а тези на Nasdaq-100 също се увеличиха с 2,7 на сто

Георги Клисурски: Има риск да загубим 800 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост

Георги Клисурски: Има риск да загубим 800 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост

От цената на петрола ще зависят и цените на горивата, ако се задържат около 1,60 евро, не очаквам драматични поскъпвания при останалите стоки, каза служебният министър на финансите