24 Декември, 2025

Повреден е подводен оптичен кабел между Латвия и Швеция

 Повреден е подводен оптичен кабел между Латвия и Швеция

Снимката е илюстративна, архив

Властите координират действията си с НАТО, свикано е извънредно заседание на правителството

Подводен оптичен кабел между Латвия и Швеция е бил повреден тази сутрин, вероятно в резултат на "външно влияние", предаде латвийската обществена телевизия LSM, цитирана от БНР.

Военноморските сили на Латвия са изпратили патрул, за да инспектират кораб, който вероятно е причинил щетите и координират действията си с НАТО, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на местни медии.

Премиерът на Латвия - Евика Силина, свика извънредно заседание на правителството.

Кабелът свързва латвийския град Вентспилс с шведския остров Готланд, съобщи Латвийският държавен радио- и телевизионен център.

НАТО засили присъствието си в Балтийско море в края на декември, след като кораб повреди захранващ кабел и четири комуникационни кабела между Естония и Финландия.

През 2023 и 2024 г. плавателни съдове, плаващи към или от Русия, повредиха газопровод и подводни кабели в Балтийско море, действия, които според западни служители може да са умишлен саботаж

Сподели:

Коментари (0)

Politico: Съдбата на Украйна виси на косъм, но не заради Европа...

Politico: Съдбата на Украйна виси на косъм, но не заради Европа...

Според изданието, европейските лидери са шокирани от новия световен ред на американския президент и все по-очевидната враждебност към Европа

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

WP: В Европа има само един лидер, който може да се справи с проруското поведение на Тръмп

Според колумнист на изданието Джон Р. Болтън, предвид слабостта на Европа, не е изненадващо, че Путин вярва, че времето е на негова страна

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

Силяновска с абсурдни обвинения - отново видя врага в лицето на България

По думите на македонския президент ЕС претендира да е геополитически съюз, а в същото време държи държавите от Западните Балкани в геополитически вакуум