22 Февруари, 2026

ПП-ДБ питат службите дали руската диаспора е заплаха за националната ни сигурност

ПП-ДБ питат службите дали руската диаспора е заплаха за националната ни сигурност

Поводът е изказване на руския депутат Пьотр Толстой

От парламентарната група на ПП-ДБ поискаха информация от българските служби по повод изказване на руския депутат Пьотр Толстой, предаде БНР. Народният представител Ивайло Митковски обяви, че действащият заместник-председател на Държавната дума на Русия (долната камара на парламента) Толстой си е позволил публично да обяви българското Черноморие за руска територия.

От ПП-ДБ настояха ДАНС и специализираните служби в България да отидат в Народното събрание и да дадат категоричен отговор има ли основание руската диаспора по българското Черноморие да бъде възприемана като заплаха за гражданския мир в страната ни и ако има признаци за подобни очаквания, да бъдат взети мерки за контрол, за да се гарантира сигурността на българските граждани.

"Настояваме посланикът на Русия Елеонора Митрофанова да бъде извикана от МВнР и да даде официален отговор пред българската държава дали изразената от Толстой позиция е официална държавна позиция на руското правителство по отношение на България. ДАНС и специализираните служби в България да дойдат в Народното събрание и да дадат категоричен отговор има ли основание руската диаспора по българското Черноморие да бъде възприемана като заплаха за гражданския мир в страната ни и, ако има индикации за подобни очаквания, да бъдат предприети адекватни институционални мерки за контрол с цел гарантиране сигурността на българските граждани." - заяви Митковски.

Сподели:

Коментари (0)

„Да, България“ в Кърджали: Моделът на ДПС се пропуква

„Да, България“ в Кърджали: Моделът на ДПС се пропуква

Депутати от партия се срещнаха с бизнеса, пред който заявиха, че на тези избори България има шанс за истинско европейско развитие

Огнян Минчев: Европа трябва да върви по своя път на стратегическа еманципация

Огнян Минчев: Европа трябва да върви по своя път на стратегическа еманципация

"Ако не е единна стратегическа общност, тогава ще стане жертва на хегемонни позиции, които ще идват не само от другата страна на Атлантическия океан, но също от Москва и Пекин", udpld jfx

Диана Дамянова: Ясно се очертава влиянието на Румен Радев при формирането на служебния кабинет

Диана Дамянова: Ясно се очертава влиянието на Румен Радев при формирането на служебния кабинет

Според нея президентът търси бъдещи партньори за периода след изборите, тъй като няма да разполага с достатъчно парламентарна тежест, за да бъде първа политическа сила