26 Февруари, 2026

ПП-ДБ: Лидерът на "Ново начало" в момента е във фокуса на Европейската прокуратура

ПП-ДБ: Лидерът на "Ново начало" в момента е във фокуса на Европейската прокуратура

Васил Пандов, снимка: БГНЕС

Според депутатите на промяната Делян Пеевски противопоставя европейската на българската Прокуратура

Днес е един много лош ден за българското управляващо мнозинство. В същия ден, в който се видя, че коалицията "Ново начало" управлява държавата, избухна корупционен скандал с европейски измерения. Това коментира депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Васил Пандов, след изслушването на двама министри - на енергетиката и на вътрешните работи. 

Този скандал е безпрецедентен за Европейския съюз. Европейската прокуратура започне проверка, защото европейски прокурор е подал сигнал за оказван над него натиск. В случая "Чирен" се установи, че Делян Пеевски е оказвал натиск върху европейския прокурор, а и в самото разследване излиза неговото име – за оказван натиск върху подизпълнителите за промени в цените. Лидерът на "Ново начало" и на коалицията "Ново начало" в момента е във фокуса на Европейската прокуратура, подчерта Пандов.

Какво направи той? Излезе и каза – давам европейския прокурор на българската прокуратура. По този начин се противопоставя българската прокуратура на Европейската прокуратура. А знаем, че единственият орган у нас, който не е под контрола на г-н Пеевски, е именно европрокуратурата. Колкото и да му се иска, няма да бъде. Европрокуратурата има собствени средства за контрол и за независимост на разследванията, колкото и да и пречат българските органи. Лошото за България е, че друг такъв казус не е имало, включително и с държави като Унгария и Полша, т.е. ние влизаме в една много тъжна статистика – лидерът на парламентарна група оказва натиск върху европейски прокурор. Това в никакъв няма да остане извън мнението на Европейския съюз и на всички институции за дейността на Европейската прокуратура тук, каза още депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България".

Сподели:

Коментари (0)

Мартин Димитров: От днес законът гарантира проверка за принадлежност към ДС на кандидатите за изборни постове

Мартин Димитров: От днес законът гарантира проверка за принадлежност към ДС на кандидатите за изборни постове

Хората трябва да могат да направят информиран избор, честно е да знаеш за кого гласуваш, изтъква народният представител от „Да, България“

И социологът Юлий Павлов отреди първо място на неродената партия на Радев

И социологът Юлий Павлов отреди първо място на неродената партия на Радев

Според проучване на Центъра за анализ и маркетинг (ЦАМ) пет партии имат реален шанс да влязат в следващия парламент

ВСС отказа да разгледа предложението за наследник на Сарафов - изпрати го на Прокурорската колегия

ВСС отказа да разгледа предложението за наследник на Сарафов - изпрати го на Прокурорската колегия

С изключение на Атанаска Дишева останалите кадровици застъпиха виждането, че Прокурорската колегия е тази, която може да реши кого да назначи за и.ф. главен прокурор