Страната ни се интересува от противодронните системи "Кентавър" и "Хиперион",които вече са разработени от Гърция. Те бяха успешно тествани за защита на корабите в Червено море.
Гърция, България и Кипър ще увеличат отбранителнителните си сили с дронове по европейска програма
Гръцките медии съобщават за съвместно предложение за снабдяване с дронове от страна на трите държави. Гърция, България и Кипър се включват в европейската програма "Мерки за сигурност на Европа", съобщава БНР.
Искането включва придобиване на дронове и системи за борба с безпилотните летателни апарати. Интересът е за доставка и разработване на дронове от първи клас, които са малки безпилотни апарати, произведени по стандартите на НАТО.
Според съобщенето нашата страна се интересува от противодронните системи "Кентавър" и "Хиперион",които вече са разработени от Гърция. Те бяха успешно тествани за защита на корабите в Червено море.
Предстои масовото им производство за нуждите на гръцката армия, а според гръцките медии България и Кипър искат да ги получат чрез европейската програма "Мерки за сигурност на Европа".
Атина очаква да предложи на европейските страни и морски дронове, които ще произвежда в гръцки корабостроителници съвместно с Украйна. Финансирането ще е чрез нисколихвени заеми по европейски програми.
Още от България
Георг Георгиев: Никога не е имало такъв огромен регрес, ще инвестираме в дипломация
Картата на сигурността се променя и преначертава бързо и е редно българската държава да започне да отделя повече средства за дипломация, каза Даниел Митов
„Взаимноизгодно“ за кого? Радев проговори за „Боташ“ и обвини опозицията за провала на договора
Премиерът посочи, че договорът е бил превърнат в политическо оръжие срещу него, вместо да се използва за доставки за вътрешния пазар и за транзит към други държави
Д-р Симидчиев: Стартира изборът на граждани в Обществения съвет към парламентарната комисия
Комисията е входната точка за пряко участие на гражданското общество в парламента