20 Декември, 2025

ПП внася проект за по-високи заплати на медицинските сестри и младите лекари

ПП внася проект за по-високи заплати на медицинските сестри и младите лекари

Снимка: архив

Мотивите за това решение са продиктувани от продължаващите протести на медицински специалисти в цялата страна, недостигът на достойни възнаграждения и тежките условия на труд в сектора

"Продължаваме Промяната" ще внесе в Народното събрание проект на решение за повишаването от 1 юни 2025 г. на минималното основно заплащане на медицинските сестри и акушерките на 90% от средната работна заплата в страната

Освен това от ПП искат повишение на заплатите и на младите лекари без специалност до 125%.

Това съобщение направиха днес лидерите на партията и депутати от ПП на среща с представители на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, предаде Дарик. 

Проектът предвижда: Задължаване на Министерски съвет в срок от 30 дни за разработи конкретни мерки за повишение на възнагражденията на медицинските специалисти – млади лекари, медицински сестри, акушерки и др. от 1.06.2025 г. чрез финансиране от държавния бюджет и бюджета на НЗОК.

Мерките включват повишаване на минималните заплати на медицинските специалисти от второстепенните разпоредители с бюджетни средства към Министерство на здравеопазването, както и работещите в детски градини и ясли. Предлага се минималното трудово възнаграждение да стане: 90% от средната работна заплата за медицински сестри и акушерки; 125% от средната работна заплата за млади лекари без специалност.

Министерски съвет да приведе в действия мерките, приети с решение на 50-то Народно събрание от 07.08.2024 г.,  по предложение на „Продължаваме Промяната“, за осигуряване на системата на здравеопазване с медицински сестри и акушерки с акцент върху увеличаване на възнагражденията на медицинските специалисти чрез трансфери от държавния бюджет.

В срок от 60 дни Министерският съвет да изготви и представи средносрочна двугодишна и дългосрочна - до 2030 г. стратегия за дългосрочно устойчиво повишение на възнагражденията на медицинските специалисти.

Мотивите за това решение са продиктувани от продължаващите протести на медицински специалисти в цялата страна, недостигът на достойни възнаграждения и тежките условия на труд в сектора. Според официалните данни, средната брутна заплата на медицинските сестри и акушерките е значително под средното равнище за страната, въпреки увеличения бюджет на НЗОК и поскъпването на клиничните пътеки.

Сподели:

Коментари (0)

Движение „Трети Март“ прави партия: Приемаме Радев за свой неформален лидер

Движение „Трети Март“ прави партия: Приемаме Радев за свой неформален лидер

Бъдещата партия се определя като гражданска общност с мисия да защитава независимостта на България, националната идентичност и традициите

"ДПС - Ново начало": Освобождаването на директора на 138-о училище е заради политически чадър

"ДПС - Ново начало": Освобождаването на директора на 138-о училище е заради политически чадър

"Съдебният състав, постановил освобождаването, обаче не демонстрира очакваната чувствителност към реакцията на родителите и учителите, които остро осъждат всеки, който е злоупотребил с деца."

Засилено присъствие на МВР по пазарите, търговските центрове и магистралите

Засилено присъствие на МВР по пазарите, търговските центрове и магистралите

В столицата, освен традиционното присъствие в града, са осигурени и още наряди, които да подпомагат силите на реда в района на Централната гара, коледните базари и големите търговски центрове и летището