6 Декември, 2025

Пратиха зад решетките главния лекар на руски затвор

Пратиха зад решетките главния лекар на руски затвор

Александър Кравченко е осъден за издаването на фалшиви диагнози на 4-ма арестанти

Московският Преображенски съд осъди главния лекар на болницата в следствения арест "Матроска тишина" Александър Кравченко на седем години колония за фиктивни диагнози на четирима задържани, съобщавата от пресслужбата на съда, предава прокремълската ТАСС. Делото се точеше от 2021 г. и правозащитници го определиха като тенденциозно.

"Съдът призна А.В. Кравченко за виновен по част 3 на чл. 285 от Наказателния кодекс на Руската федерация (злоупотреба със служебни правомощия, довела до тежки последици), както и по част 1 на чл. 286 от Наказателния кодекс на Руската федерация (злоупотреба със служебни правомощия) и го осъди на седем години лишаване от свобода с изтърпяване в колония от общ тип", съобщиха от съда.

Лекарят бе осъден, въпреки че външна експертна група потвърди диагнозите му, дадени от него на четиримата затворници: единият имал мозъчен тумор, другият - порок на сърцето, третият бил в инвалидна количка след тежък инсулт. А четвъртият затворник, бил осъден на една година за дребна кражба и едва ли е бил способен да подкупи лекаря, както го обвинявали прокурорите.
Сподели:

Коментари (0)

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

„Европа подценява силата си. По отношение на Русия, например, трябва да имаме повече доверие в себе си.“

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

По думите му сърбите са „най-геноцидният народ на Балканите“ и то не само спрямо българите, но и спрямо Косово и Босна. 

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

Италия купува ракети въздух-земя с удължен обсег, Дания - интегрирана система за бойно командване.