Правителството на Доналд Туск спечели вот на доверие в парламента на Полша. Така кабинетът показа, че все още има подкрепата на мнозинството, въпреки сериозния удар на президентските избори този месец.
Вотът, свикан от министър-председателя Туск, след като националистът Карол Навроцки спечели президентските избори, накара някои експерти да прогнозират предсрочни избори, предаде АФП.
„Искам вот на доверие, защото съм убеден, вярвам и съм сигурен, че имаме мандат да управляваме“, заяви Туск в началото на парламентарната сесия.
„Правителството е изправено пред много трудна, сериозна работа в условия, които няма да се променят към по-добро“, добави той.
Правителството се нуждаеше от обикновено мнозинство и след няколко часа парламентарни дебати 243 депутати в 460-местния парламент гласуваха в подкрепа на Туск.
Анализатори твърдят, че Навроцки ще се опита да препъне правителството и да подкрепи основната опозиционна партия „Право и справедливост“ (ПиС), чиято подкрепа получи на президентския вот.
Нови парламентарни избори би трябвало да се проведат едва през 2027 г. /БГНЕС


Коментари (0)