16 Май, 2026

Правителството одобри промени в Закона за българските лични документи

Правителството одобри промени в Закона за българските лични документи

Министерският съвет прие проектозакон за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи. Целта на въведените промени е улеснение на гражданите при издаването на личните документи, съобщиха от правителствения пресцентър.

Едно от предложените изменения е отпадането на задължението за смяна на свидетелство за управление на моторно превозно средство /СУМПС/ при промяна на постоянния адрес на населено място в рамките на една област. Разширява се обхватът на въведената ускорена услуга за издаване на СУМПС /до 3 дни от приемането на заявлението/- при подмяна на СУМПС поради изтичане на срока на валидност, при вече изтекъл срок на валидност, при промяна в данните на водача - смяна на фамилия и транслитерация, както и при издаване на дубликат. Добавят се и случаите на: първоначално придобиване на правоспособност за управление на МПС от определена категория; подмяна на СУМПС поради придобиване на правоспособност за управление от нова категория; възстановяване на правоспособност след като на водача са били отнети контролни точки; възстановяване на правоспособност поради отказ на категория.

В ЗБЛД се създава правна възможност личните карти на българските граждани да съдържат удостоверения за електронна идентичност. По този начин личните карти могат да бъдат използвани като носител на електронен идентификатор по смисъла на Закона за електронна идентификация. Регламентирана е и опцията за запис на удостоверения за електронна идентичност в документите тип „паспорт“, както и в разрешенията за пребиваване, които се издават на пребиваващи у нас чужденци. Предвидена е и възможността при определени условия да бъдат издавани паспорти със срок на валидност до 10 години, както и временна карта за самоличност на лица, на които е постановена присъда, която не е влязла в сила.

Със законопроекта се урежда и хипотезата за издаване на нов документ за самоличност, когато заявителят не може да предостави документ за самоличност или заместващ го такъв поради загубване, кражба или унищожаване. В тези случаи се предвижда удостоверяването на личността да става с представянето на удостоверителен документ за раждане.
Сподели:

Коментари (0)

Слънце, по-късно през деня идват облаци с кратки и бурни дъждове с гръмотевици

Слънце, по-късно през деня идват облаци с кратки и бурни дъждове с гръмотевици

Максималните температури - между 21° и 26°, в София - около 22°. В планините ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност с краткотрайни валежи и гръмотевици.

Демерджиев за свалената охрана на Борисов и Пеевски: Хората ще са равни пред закона

Демерджиев за свалената охрана на Борисов и Пеевски: Хората ще са равни пред закона

Вътрешният министър очаква доклад от директора на главна дирекция национална полиция по случая "Петрохан", за който твърди, че има нови факти

ДБ осъди отказа на България да участва в трибунала за руските престъпления

ДБ осъди отказа на България да участва в трибунала за руските престъпления

Позицията на правителството на Румен Радев  поставя страната ни в малцинство сред нейните европейски партньори и съюзници. Това на практика е отказ да се признае официално, че Русия е агресор, а Украйна жертва, заявяват от "Демократична България"