Два случая на маймунска вариола са потвърдени в България към днешна дата, съобщи БНТ с позоваване на пресцентъра на здравното министерство.
Заболелите са мъже на възраст 41 г. и 44 г. И двамата са хоспитализирани в лечебни заведения на територията на столицата и са в добро общо състояние.
Лабораторните проби, изпратени от лечебните заведения, са потвърдени в Националния център по заразни и паразитни болести чрез специфични real time PCR анализи.
По първоначални данни и двете лица съобщават за пътувания в чужбина в рамките на предходните две седмици – съответно в Испания и във Великобритания, без да дават информация за контакт с болни от маймунска вариола.
Епидемиологичните проучвания и по двата случая продължават.
Още от България
Поздрав към България: Чужди посланици рецитираха стихотворението “Българският език” на Вазов
„Честит празник на българската азбука, просвета и култура, България! Благодарим, че ни напомняте чрез красотата на вашия език, че думите са мястото където културите се срещат и приятелството започва.“
Поетът Стефан Цанев: На буквичките дължим своето съществуване като народ
Социалните мрежи превръщат свободата на словото в пространство за агресия и духовна разруха - истинската свобода изисква култура и отговорност
Момиче е намерено мъртво пред блок в Благоевград - след употреба на наркотици
От другата страна на жилищната сграда полицаите са открили да лежи непълнолетен младеж, който е транспортиран до болница в София с опасност за живота