Правителството в оставка подписва историческо споразумение за проучване на нефт и газ в Черно море
Проектът е от ключово значение за диверсификацията на енергийните източници и за укрепването на енергийната сигурност на България и региона на Югоизточна Европа
Премиерът Росен Желязков ще присъства на подписването на споразумение за участие на държавата чрез БЕХ ЕАД в проучването на нефт и природен газ в блок „Хан Аспарух“ в Черно море, съобщиха от правителствената пресслужба.
„Български енергиен холдинг“ ЕАД, „Омв Офшор България“ и „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ ще сключат споразумение, въз основа на което БЕХ ще придобие 10% от правата за проучване на нефт и природен газ в блок „1-21 Хан Аспарух“.
Проектът е от ключово значение за диверсификацията на енергийните източници и за укрепването на енергийната сигурност на България и региона на Югоизточна Европа.
За първи път в новата си история държавата ще участва активно като инвеститор с дял в правата за търсене и проучване на нефт и газ в българската част на Черно море. Този процес открива нова важна страница в развитието на енергийния сектор на страната.
Подписването ще се състои днес, от 13:00 ч. в Гранитна зала на Министерския съвет в присъствието и на министъра на енергетиката Жечо Станков.
Още от Бизнес
САЩ получават мажоритарен дял върху добива на огромни залежи от венецуелския петрол
Новото съвместно дружество ще бъде вторият по големина корпоративен притежател на доказани петролни резерви в света след саудитската компания Saudi Aramco
Tesla изтегля 3 млн. коли заради дефект в дръжките на вратите - блокират и водят до множество смъртни случаи
След като китайските власти започнаха кампания за безопасност на превозните средства, Tesla беше принудена да изтегли автомобили, за да коригира дефекти и да избегне загубата на китайския пазар
Димитър Радев: Не изключвам ново повишение на лихвите, ЕЦБ трябва да е по-бдителна
Той отказа да коментира слуховете, че ще се кандидатира за президент и подчерта, че остава фокусиран върху работата си в БНБ