2 Юли, 2026

Правителството задейства мерки за спешно извеждане на българите от Ливан

Правителството задейства мерки за спешно извеждане на българите от Ливан
Димитър Главчев

"Пълна мобилизация на държавата"

Във връзка с ескалацията на ситуацията в Близкия изток и по-конкретно в Ливан министър-председателят Димитър Главчев и министърът на външните работи Иван Кондов са в постоянна връзка. По указания на премиера в МВнР е създадена работна група, в която са включени и представители други институции, чиято основна задача е да координира и предложи най-подходящия вариант за извеждането на българските граждани и членове на техните семейства от Ливан. Указанията на премиера са пълна мобилизация на държавата в интерес запазването на живота и здравето на българските граждани.

Чрез посолството на България в Бейрут и чрез дирекция „Ситуационен център“ се поддържа постоянен контакт с всички български граждани и членовете на техните семейства, които са изразили желание да получат съдействие за прибирането си в България.

Работната група чрез посолствата ни в Бейрут, Тел Авив и други дипломатически мисии в региона ще окаже необходимото съдействие за сигурната евакуация на българските граждани.

При необходимост от съдействие, българските граждани в Ливанската република, могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Бейрут, на следния номер: +961 5 453 658, както и на телефонни номера за неотложни случаи в извънработно време: +961 81 302 552; +961 76 697 766. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на Консулската служба към Посолството: CONSULAR.BEIRUT@MFA.BG.

Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: crisis@mfa.bg .

Препоръчва се на българските граждани, при пътувания, временно или постоянно пребиваване в чужбина, да се възползват от възможността да се регистрират в рубриката "Пътувам за…” на следния адрес: https://mfa.bg/bg/embassyinfo. /БГНЕС

Сподели:
Мартин Димитров: Хората на Радев не видяха ли протестите?

Мартин Димитров: Хората на Радев не видяха ли протестите?

"Огромният дефицит е проблем за всеки български гражданин. Той предизвиква инфлация. ПБ цялото начало на мандата говорят как се овладяват цените, а сега ги вдигат", заяви той

Отворено писмо до народните представители срещу закриването на Комисията по досиетата

Отворено писмо до народните представители срещу закриването на Комисията по досиетата

"Защитата на архивите на Държавна сигурност е защита на историческата истина, на правото на гражданите да знаят и на демократичната памет на българската държава?", пише в писмото

Майки излязоха на протест пред Министерския съвет

Майки излязоха на протест пред Министерския съвет

По-рано днес парламентът отхвърли на първо четене предложението за увеличаване на обезщетението от 50 на 100 процента за майките, които се връщат преждевременно на работа

Коментари (0)