Утре законопроектът ще бъде гласуван на второ четене в пленарната зала
Парламентарната Комисия по правни въпроси прие на второ четене предложенията за промени в Закона за здравето. Утре законопроектът ще бъде гласуван на второ четене в пленарната зала. Причината е, че изтича извънредното положение в страната, което бе въведено заради пандемията от COVID-19.
С отделни предложения преди второто четене на измененията в Закона за здравето от ГЕРБ и БСП предлагат – не министърът на здравеопазването, а Министерският съвет да обявява извънредна епидемична обстановка.
Общо 15 са предложенията за промени в законопроекта, които трябва да действат след края на извънредното положение на 13 май.
Под предложенията Министерският съвет да обявява извънредна епидемична обстановка, стоят подписите на председателя на групата на ГEPБ Даниела Дариткова и на лидера на БСП Корнелия Нинова.
По време на днешното заседание на комисията депутатът от БСП д-р Георги Михайлов отбеляза, че в алинея 3 има текстове, които създават предпоставки за своеволия. Ще предложим тази алинея да отпадне, заяви той.
Направете предложение за отпадане на алинея 3, за да се гласува и този въпрос да отпадне от дебата, каза в отговор министърът на правосъдието Данаил Кирилов. Изискването министърът на здравеопазването да дава на Министерски съвет подробен доклад дава достатъчно гаранции. Не мога да се параноизирам дотам, да кажа, че по този начин ще се правят епидемии, заяви Кирилов.
При избора на критериите в алинея 3 са анализирани всички фактори, които могат да доведат до обявяване на епидемиологична обстановка. Това са критериите, които са характерни за инфекциозните заболявания, посочи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
Приетият законопроект трябва да бъде изпратен веднага на държавния глава Румен Радев. Ако той наложи вето на някои от текстовете, ще се наложи НС обаче веднага да ги прегласува.
В законопроекта е записано, че той влиза в сила от 14 май, а не от обнародването му в Държавен вестник.
Още от Закон и ред
Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата
Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината
КС отмени спорното решение за Съвета за мир на Тръмп: парламентът е надхвърлил правомощията си
Конституционните съдии единодушно приеха, че Народното събрание не може чрез свои решения да задължава Министерския съвет да инициира процедура по ратифициране на международен договор
Документите говорят: Има връзка между престъпните мрежи на Петьо Еврото и Нотариуса, според таен свидетел
Според бившата съпруга на Нотариуса същият юрист е посещавал редовно частния „SS клуб“ и заедно с Божанов е „оправял дела“. По-рано тази година прокуратурата също го освети като защитен свидетел, но по дело срещу Еврото