15 Януари, 2026

Правосъдие ли? Намалиха присъдата на убийците, "прочиствали" Борисовата градина от гейове

Правосъдие ли? Намалиха присъдата на убийците, "прочиствали" Борисовата градина от гейове


Върховният касационен съд е решил да намали присъдите на осъдените за убийството на Михаил Стоянов. През 2008 година той беше жестоко пребит и удушен в Борисовата градина, припомня Bulgaria ON AIR.

Мотивът за престъплението е хомосексуалността му. В съда обвиняемите признаха изрично в показанията си, че са участвали в група, която е "прочиствала парка от гейове".
За убийството бяха обвинени Александър Георгиев чиято присъда ще бъде намалена от 15 на 10 години затвор, и на Радослав Кирчев, който по време на престъплението нямал навършени 18 години – от 6,5 на 4,5 години. От присъдите на убийците ще бъдат приспаднати 2 години, прекарани под домашен арест.
"От показанията на приятели и състуденти на пострадалия не беше установено той да е имал хомосексуална полова ориентация", писа в мотивите си първоинстанционният съд. Той отхвърля версията на защитата, че младият мъж е бил удушен при секс с партньор от същия пол. Защитниците визираха приятеля на Михаил - Явор Борисов, с когото били през лятото на море и нощували в една стая. В началото на разследването криминалисти посочиха Явор за убиец, но няколко месеца по-късно делото срещу него беше прекратено.

"Не ми се иска да им пожелая да преживеят това, което преживях. Детето израсна заедно с мен. Завършващ лекар. Михаил щеше да помага на хората. Той щеше не да убива, а да лекува", изплака преди време майка му Христина Стоянова.

След смъртта на Михаил тя получила диабет, прекарала и лек инсулт. В нейните очи присъдите са несправедливи. "А чакането беше 10 г. Обижда ме, че животът на моя син е приравнен с живота на едно животно", ядосва се Христина. Жената си спомня думите на лекар в съда. Той казал, че органите на Михаил били толкова здрави, че 26-годишният мъж е могъл да живее до 85 г.
Сподели:

Коментари (0)

Синът на бизнесмена Атанас Бобоков - Божидар, е задържан с пакет дрога, в неадекватно състояние

Синът на бизнесмена Атанас Бобоков - Божидар, е задържан с пакет дрога, в неадекватно състояние

Божидар Бобоков стана публично известен, когато на 1 декември беше арестуван за участие в безредиците в центъра на столицата.

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Първи пред комисията трябваше да застане следователят Бойко Атанасов, но той не се яви. Бяха изслушани Десислава Пиронева, Димитър Беличев, Ивайло Илиев, Михаела Райдовска, Пламен Петков и Светлана Шопова.

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Седем кандидати подадоха документи за участие в процедурата по избора на български представител в европейската прокуратура