5 Април, 2026

Православната църква почита свети Тома - апостолът, който видя и повярва

Православната църква почита свети Тома - апостолът, който видя и повярва

снимка: архив

Жития на светците

Православната църква почита свети Тома. Той е един от апостолите на Исус Христос.

Апостол Тома не повярвал на разказите за възкресение Христово, докато не видял със собствените си очи раните от гвоздеите и от пробитото копие в ребрата на Спасителя. Изразът Тома Неверни е станал нарицателен за недоверчив човек.

Апостол Тома е проповядвал в Партия, Мидия и далечна Индия. Там той извършвал чудеса, изцелявал недъзи и така много хора се обръщали към Христовата вяра. Св. Тома покръстил царицата и сестра ѝ, заради което разгневеният цар го затворил в тъмница, подложил го на страшни мъчения, но светецът винаги оставал невредим.

Накрая войниците го убили пред погледа на множество негови ученици и така св. Тома завършил живота си. Скоро дори и жестокият цар приел християнството.

Мощите му били пренесени в Месопотамия, а на гроба му ставали чудеса.

Тъй като апостол Тома бил изкусен строител, на повечето икони той е изобразяван с дюлгерски метър в ръка. Затова 6 октомври се приема за патронен празник на архитектите, зидарите и строителите.

Имен ден празнуват всички, които носят името Тома и производните му Том, Томас, Томислав.

Апостол Тома е покровител на архитекти, строители и зидари.

Сподели:

Коментари (0)

Католици и арменци празнуват днес Великден

Католици и арменци празнуват днес Великден

Обичаите на католиците не са по-различни от тези на православните християни, особена семантика в обичаите има великденският заек - символ на плодородието и прераждането

Вход Господен - посрещат  Иисус Христос в Йерусалим

Вход Господен - посрещат Иисус Христос в Йерусалим

В народната традиция празникът се нарича Цветница - eдин от най-жизнерадостните. В този ден имен ден празнуват всички с имена на цветя

Лазаровден e! Исус възкресява мъртвия

Лазаровден e! Исус възкресява мъртвия

Един от най-жизнерадостните празници в българския народен календар, в който се преплитат древни култове към Великата Богиня – Майка с библейската история за възкръсналия Лазар