На 8 октомври през далечната 927 г. Българската църква е обявена за автокефална, а за неин пръв патриарх е избран Дамян - архиепископ на Дръстър (Силистра).
Според запазени хроники Дамян е български патриарх от епохата на Първата българска държава. Архиерейството му обхваща значителен период от няколко десетилетия, който най-общо попада в средата и втората половина на Х век.
За патриарх Дамян научаваме от един единствен наративен източник - т. нар. Дюканжов каталог на българските архиепископи от XIII в. Паметникът носи името на своя откривател - френския учен от XVII в. Шарл Дюканж, който е един от първите византинисти в света. Изглежда неизвестният съставител на Списъка е пожелал да изготви изчерпателен именник на предстоятелите на Българската църква и на нейната наследничка - Охридската архиепископия, като същевременно представя кратки биографични данни за тях.
"Дамян (който светителствал) в Доростол, а сега Дриста. При него и България бе почетена за автокефална. Той по заповед на император Романа Лакапина се провъзгласи за патриарх от императорския съвет, а после биде низведен от Йоана Цимисхия."
В Дюканжовия списък се съобщават още няколко важни факта, свързани с патриарх Дамян:
Дамян е първият и единствен патриарх на Българската църква, признат от Византия. При Дамян Българската църква се сдобива със статут на автокефалия. И двете привилегии са предоставени на Българската църква и лично на Дамян от император Роман I Лакапин. Дамян е лишен от патриаршеското си достойнство от император Йоан Цимисхий.
Още от От редактора
Преди четвърт век за първи път американски президент стъпва на българска земя
Ликвидират Йосиф Хербст като неудобен свидетел за убийство
В продължение на 45 години комунистическият режим в България тенденциозно използваше името на Йосиф Хербст за пропаганда на тоталитарната си идеология
Преди 80 години издъхва Райко Алексиев, убит от комунистите заради карикатура за Сталин