149 години по-късно водата в Кървавото кладенче е бистра, но не може да отмие срама на зловещото предателство на българин от българин
След погрома на Априлското въстание през 1876 г. говедарят Въльо Стоилов предава апостола Георги Бенковски, отец Кирил, Захари Стоянов и Стефо Далматинеца на турците.
Според предварително уговорения с турците план Въльо е превел бунтовниците по специално построеното за целта мостче в местността Костина, близо до село Рибарица, Тетевенско. Легендарният войвода Георги Бенковски е застрелян на място. Отец Кирил е ранен и заловен, а Захари Стоянов се спасява по чудо като скача в реката и течението го отнася.
На 12 май (по стар стил) главата на Бенковски е отрязана и измита в близкото кладенче, което и до днес в памет на жестокото убийство се нарича Кървавото кладенче. По-късно главата на Бенковски е носена през Орхание (Ботевград) до София и е изложена на поругание. Един свещеник я погребва в околностите на бъдещата столица на България. Тялото на войводата пък е положено тайно от една възрастна жена, баба Удреница, в тетевенската църква "Всех Светих".
148 години по-късно водата в Кървавото кладенче е бистра, но не може да отмие срама на зловещото предателство на българин от българин.
-
Влах
17:42, 16 Май, 2025Власите не са толкова долни колкото българите.
-
Из "Записки по българските възстания"
11:12, 16 Май, 2025"Легендарният войвода Георги Бенковски" - да не би да става въпрос за човека, който е организирал подпалването на български села и градове, заедно със жителите им? /"Записки по българските възстания" стр.368/
-
Борислав Митиков
13:01, 15 Май, 2025Годините са 149!!!!
-
Чук
22:54, 14 Май, 2025Туй Джендо, дет "случайно оцелял" от потерята ли го тиражира))))))
-
Михаил
22:24, 14 Май, 2025149 г 2005 1876....догодина са 150
-
Hu Fan
22:13, 14 Май, 2025И сега говедарите -предатели не са станали по-малко .Облечен в президентска власт ,нооо предател и то за пари .
-
Михаил
22:01, 14 Май, 2025От 1876 до 2026 не са ли 149
-
Елена
21:36, 14 Май, 2025Не Вельо ,а Въльо !
-
К
20:34, 14 Май, 2025Този говедар вероятно е бил влах.
-
Николай Горанов
19:21, 14 Май, 2025И днес също има предатели, под друга форма и длъжност, екземпляри ниско наведени и обслужващи господаря си.
-
Влах
17:40, 16 Май, 2025Власите не са толкова долни колкото българите.
-
-
Колю
20:00, 13 Май, 2025Тоя Вельо трябва да е бил либерален демократ далеко изпреварил своето време!
Още от От редактора
Черен ден - преди 633 години Баязид I Светкавицата превзема Търновград
Жива е паметта за саможертвата на патриарх Евтимий Търновски, чиято силна вяра вкаменила ръката на палача като знак за неговата святост и утеха за поробените българи
Останала завинаги на 25: Днес незабравимата Паша Христова щеше да навърши 80 години (Видео)
На 21 декември 1971 година певицата, изпяла популярната песен "Една българска роза", загива при нелепа самолетна катастрофа на път за Алжир
113 години от трагично земетресение в Северна България
Денят на земетресението е съвпаднал с Черешова Задушница и голяма част от населението в Горна Оряховица, Търново и околността се е запътила към църкви и гробища, други са били на полето, което е и известен шанс жертвите да не са толкова много