13 Април, 2026

Преди 1709 години антична Сердика посреща с „AVE цезар“ син на Константин I Велики

Преди 1709 години антична Сердика посреща  с „AVE цезар“ син на Константин I Велики

снимка: архив Faktor.bg

Той има бляскава военна кариера, но смъртта го застига по волята на неговия баща...

София е уникален град - на 1 март през далечната 317 година с AVE цезар антична Сердика посреща Флавий Юлий Клавдий Крисп, син на Константин I Велики, цезар от 317 до 326 година.

Крисп е от първата жена на Константин - Минервина. Получава християнско образование заедно с другите синове на императора. Постига успехи във войната с франки (320) и алемани(322). През 324 постигнал забележителна морска победа над Лициний в Хелеспонт и Босфора.

Бляскавата му кариера на престолонаследник била прекъсната по странен и потискащ начин. Убит е по нареждане на Константин, заради съмнения, че прелюбодейства с мащехата си Фаустина.

Комунизмът профанизира историческото чувство на българина. Повече от три десетилетия неясни сили пазят като някаква извънземна светиня паметника на Съветската армия в столицата. А забравяме, че преди червения ботуш цезар и император са се разхождали по античните улици на Сердика и са наблюдавали битките в уникалния Сердикийски амфитеатър. Но гостите на българската столица по никакъв начин не могат да разберат това и си заминават с предубедеността, че са били в страна на тъмни и неясни балкански субекти, които продължават да се кланят на Москва и Путин.

Далеч не става дума да се пише за всеки знатен римлянин. Но колкото можем да се гордеем с културата на траките, толкова имаме право да бъдем и част от империята на цезарите. Това не ни прави по-малко българи, но ще ни превърне в по-достойни европейци.

Сподели:

Коментари (2)

  • 19:53, 1 Март, 2026

    Точно така е

    Отговор
  • 19:31, 1 Март, 2026

    Salve, най после ви просфетна,къде е наща географска принадлежност!!!!!!!!Един да нанаправи докторска дисертациа ,колко думи с латински корен употребяваме в дневниа ни език !!!!! Със какво богатство на думи е пресякъл Дунава нашиа Аспарух!!!!??????

    Отговор
143 години от рождението на Богдан Филов - убит като куче от комунистите

143 години от рождението на Богдан Филов - убит като куче от комунистите

Бащата на българската археология е екзекутиран е заедно с другите регенти, министри, депутати през нощта на 2 февруари 1945 година

Георги Минчев щеше да е на 83, а рокендролът остана вечно млад (видео)

Георги Минчев щеше да е на 83, а рокендролът остана вечно млад (видео)

Неостаряващото момче на българския рок, съхранило вярата, че с простички песни може да промени света

Преди 412 години издъхва Ел Греко - очите, които съзерцаваха отвъдното

Преди 412 години издъхва Ел Греко - очите, които съзерцаваха отвъдното

Неговите платна не са просто портрети на хора, а портрети на души